Buzulların erimesi ile ortaya çıkmaya başlayan yüzlerce tarihi eser ortaya çıktı. Norveç’te bir dağ geçidinde bulunan donmuş ahşap kutunun içinden çıkan arkeologları ve bilim insanlarını şaşırttı. Donmuş kutunun içinden ne altın ne mücevher ne de büyü kitabı çıktı. İşte kutunun içinden çıkan…

Araştırmacıların “eriyen buzdan keşfettiğimiz en müthiş buluntulardan biri” olarak tanımladıkları tahta kutu şaşırttı. Bir dağ geçidinde bulunan oldukça iyi korunmuş ceviz kutunun ilginç bir hikayesi var. İşte dağ geçidine kadar taşınan ceviz kutunun içinden çıkan ve hikayesi…

Bir dağ geçidi boyunca buzulların erimesi, yüzlerce eski eserin keşfedilmesine neden oldu. Bu eşyalardan biri de kapağı hala sıkıca yerinde olan ahşap bir kutuydu ve uzun incelemelerden sonra bu ahşap kutu açıldı.
Norveç’in Oppland bölgesinde bulunan Lendbreen buz parçası, ilk olarak 2011 yılında buzul arkeologları tarafından doğa yürüyüşü sırasında keşfedildi ve yavaş ama durdurulamaz bir şekilde 1.200 yıllık bir kullanım kaydını ortaya koyuyor.

Buzul parçası, ahşap, deri, kemik ve yünden yapılmış organik nesneleri günümüze kadar korudu ve şimdi ise küresel ısınma onları arkeologlar için görünür kılıyor.

Bu geçitte bulunan eşyaların çeşitliliği şaşırtıcı: Viking mızrakları, yünden yapılmış bir tunik, at nalı, eldivenler, ayakkabılar, değnekler, bıçaklar, köpek tasmaları ve hatta bir köpeğin kalıntıları gibi şeyler.

Innlandet’teki Buzul Arkeoloji Programı olarak bilinen gruptaki arkeologlar, kutunun yaşını, onu yapmak için kullanılan ahşabın türünü ve elbette içeriğini merak ediyorlardı.

Radyokarbon tarihleme yöntemi, kutuyu MS 1475 ile 1635 arasındaki bir tarihe yerleştirdi. Yani 546 ile 386 yaşları arasındaydı ve aslında o kadar da eski değildi. Viking çağının en az 400 yıl sonrasına tarihleniyordu. Kutunun kendisi çamdan yapılmıştı ve Oslo’daki Kültür Tarihi Müzesi’nde yapılan bir analizin ortaya çıkardığı gibi, balmumu kalıntıları içeriyordu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir