GenelHaberlerORMAN ÜRÜNLERİ

70’lik dede köyüne tam 8 bin 500 ağaç dikti

Sivas’ın Akıncılar ilçesi Elibüyük köyünde yaşayan 70 yaşındaki Selim Petek, 14 yılda tam 8 bin 500 adet ağaç dikmeyi başardı.

Sivas kent merkezine 160 kilometre, Akıncılar ilçesine 17 kilometre uzaklıkta bulunan Elibüyük köyünde yaşayan 70 yaşındaki Selim Petek, köyüne diktiği 8 bin 500 adet ağaçla ‘Sivas’ın Toprak Dedesi’ oldu. Yaşlı adam, 1968 yılında İstanbul’a yaptığı göçün ardından 2006 yılında köyüne geri döndü. Köyüne olan sevgisi hiçbir zaman bitmeyen Petek, 50 yılın ardından geri döndüğünde köyünde ağaç dikmeye başladı. 14 yıllık süreçte köylülerin fidan desteğiyle 8 bin 500 adet ağaç dikmeyi başaran Petek, köyünü adeta ormana dönüştürdü. Petek, insanların ‘Allah razı olsun’ demelerinin kendisine güç verdiğini söyledi.

Köyümüzü orman haline getireceğiz”

14 yıllık süreçte 8 bin 500 adet ağaç dikmeyi başardığını söyleyen Petek, hedefinin 20 bin ağaç dikmek olduğunu ve köyünü orman haline getirmek istediğini söyledi. Petek, “1968 yılında İstanbul’a gittim, 2006 senesinde emekli oldum ve köyüme döndüm. Köyüme Allah rızası için 8 bin 500 tane ağaç diktim. Önce Rabbimizin rızası için Peygamberimiz hadisi şerifinde buyuruyor ki; ‘Kıyametin yarın kopacağını bilseniz de ağaç dikin’ bir de Hz. Ali efendimizin bir sözü var diyor ki efendimiz, ‘Öldükten sonra yaşamak istiyorsanız, Dünyada ölmeyecek bir eser bırakın.’ Bu düsturla 8 bin 500 tane ağaç diktik. Tabi köylülerimin de katkısı oldu onların da duasıyla. Yadigar ve Nail amcanın katkıları oldu. Bu ağaçların yüzde 80’ini paramız ile aldık. Gerisini de hibe aldık. Köyümüzde gördüğünüz büyük ağaçlar vardı gerisini biz diktik. Köyümüzü orman haline getireceğiz. Şu an 8 bin 500 ağaç diktik, 20 bine tamamlamayı düşünüyorum” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu