GenelGÜNCEL HABERHaberlerİş

“Ağaç işleme makina sektöründe rekor üstüne rekor”

AİMSAD Genel Sekreteri Arif Onur Kaçak, ağaç işleme makina sektörü olarak ihracatta yeni rekorlar kırmaya devam ettiklerini ifade etti.

Türk ağaç işleme makina sektörünün ihracatta yeni rekorlar kırmaya devam ettiğini vurgulayan AİMSAD Genel Sekreteri Arif Onur Kaçak, sektörün başarılarına yeni başarılar eklediği bir seneyi geride bıraktığını söyledi.

Kaçak, “Ağaç işleme makina sektörü olarak 11 ayın sonunda 112 milyon 621 bin dolar ile yeni bir ihracat rekoru kırdık. Birçok sektörün üretimi durduğu, zorlu zamanlardan geçtiği 2021 yılında sektör olarak üretmeye ve yeni yatırımlar yapmaya kesintisiz devam ettik ve bunun da karşılığını aldık.” diye konuştu.

“YURT DIŞI FUARLARINA AĞIRLIK VERECEĞİZ”

Dış satım rakamlarında yakalanan başarıda pandeminin etkisinin azalmasının ve devletin aldığı kararların kritik öneme sahip olduğunun altını çizen Kaçak, şöyle devam etti:

“Yasakların ve kısıtlamaların kalkmasıyla beraber yeniden organize edilmeye başlanan fuarlar ihracat rakamlarımızı olumlu yönde etkiledi. Geçtiğimiz yıl sektörümüz için yeni hedef pazarların belirlendiği bir yıl oldu. Artık Türk ağaç işleme makinalarının olmadığı bir coğrafya neredeyse kalmadı. Almanya ve İtalya’dan sonra Türkiye oldukça önemli bir üretim merkezi olarak görülüyor. AİMSAD olarak 2022 yılı için ihracatı öncelikli konumuz olarak belirledik ve yol haritamızı bunun çevresinde oluşturduk. Yabancı hedef müşterilerimizle birebir iletişim kurabildiğimiz, yeni bayilik sözleşmeleri yapabildiğimiz, farklı coğrafyaların makina ihtiyaçlarını yerinde gözlemleyebildiğimiz, canlı ve anında işleri sonuca bağlayabildiğimiz yurt dışı fuarları, ihracat rakamları için çok önemli. Bu doğrultuda AİMSAD olarak 2022 yılında da yurt dışı fuarlarına büyük önem vereceğiz.”

“ÜYELERİMİZLE BERABER DÜNYAYA TANITMAYI SÜRDÜRECEĞİZ”

Yeni yılda yurt dışında düzenlenecek farklı fuara katılacaklarını dile getiren Kaçak, “Bu yıl üye firmalarımızla beraber Almanya, İtalya, Rusya, Ukrayna, Yunanistan, Endonezya, Çekya, Romanya, Fransa ve Amerika’da düzenlenecek fuarlara katılma kararı aldık. Bunların arasında Ukrayna All4Wood Fuar’ını çok önemli buluyoruz. Dernek olarak destek verdiğimiz fuar TÜYAP tarafından 17-20 Mayıs 2022 tarihlerinde gerçekleştirilecek. Katılımcıların tamamının yerli üreticilerden daha doğrusu yüzde 90’nından fazlasının derneğimiz üyelerinin oluşturduğu bir çalışma olacak. Üye firmalarımızla beraber bu fuarda Türk ağaç işleme makinalarını sadece Ukrayna’ya değil, Belarus, Romanya, Polonya, Letonya ve Litvanya’dan gelecek olan alım heyetlerine de tanıtma fırsatı bulacağız. All4Wood’un sektörümüzün ihracat verilerine önemli bir katkısı olacağına inanıyoruz.” dedi.

Küresel salgına rağmen 2020 yılının ardından 2021 yılında da WoodTech Fuar’ını gerçekleştirdiklerini kaydeden Kaçak, “50 binin üzerinde ziyaretçinin geldiği fuarda firmalar Avrupalı rakipleriyle yarışan birçok ürün ve makine sergilediler. Hem katılımcılar hem de ziyaretçiler açısından oldukça verimli bir fuara imza attık. Ticaret hacminin 350 milyon TL olduğu fuarda katılımcıların yüzde 90’ı fuara katılmaktan memnun olduğunu belirtti.” ifadelerini kullandı.

“TÜRKİYE’DE ÜRETİLENLERİN İKİNCİ EL İTHALATINA İZİN VERİLMEMELİ”

Makina sektörünün sorunlarına da değinen Kaçak, konuyla ilgili şu ifadeleri kullandı:

“2021 yılında en önemli konularımızdan ilki, ikinci el makinalara yatırım teşvik belgesi kapsamında verilen muafiyetlerdi. Yerli üretim makinalarımız Avrupa’yla aynı kalitede olmasına karşın fiyatları rekabet edilebilir düzeyde. Geçtiğimiz haziran ayının sonuna kadar Bakanlık bu makinelere yatırım teşvik belgesi kapsamında muafiyet uyguluyordu. Makine sektöründen gelen talep ile yedi adet ağaç işleme makinesi ürününün de yer aldığı birçok makinede bu muafiyetler kaldırıldı. Talebimiz yüzde yüz karşılanmamış olsa da verilen karardan tüm sektör paydaşları olarak memnun kaldık. Temennimiz Türkiye’de üretimi yapılan makinelerin ikinci el ithal olanlarının hiçbirine muafiyet tanınmaması, ithalatına kesinlikle izin verilmemesi veya verilmesi durumunda şartların çok daha ağırlaştırılması yönünde. Çünkü Avrupalı firmaların gözden çıkardığı, hurdaya ayrılan 10 yaşından büyük makinelerin, değerinin üç katına Türkiye’de satılmasının mantıklı bir yanı yok.”

“ÇATI KURULUŞ OLARAK ÇALIŞMALARIMIZA DEVAM EDECEĞİZ”

Pandemi döneminde tamamen yurt dışına yönelik olarak hayata geçirdikleri “Turkish Wood Working Machinery” portalı hakkında bilgiler paylaşan Arif Onur Kaçak, “Portal sektörümüz için çok kıymetli bir çalışma oldu. Her üyemizin online bir mağazaya sahip olduğu bu portalda firmaya ait tüm iletişim bilgilerine ulaşabildiğiniz gibi, makinalarla ilgili detayları, fotoğrafları ve videoları görüntüleyebiliyorsunuz. Bu yıl da portalın geliştirilmesi için çalışmalarımızı sürdüreceğiz.” şeklinde konuştu.

Dernek olarak sorumluluklarının bilincinde olduklarını kaydeden Kaçak, “2022 yılında da Türkiye ağaç işleme makine sektörünün çatı kuruluşu olarak yeni üyelerimizle büyümeye devam ederken hem üyelerimizin hem de tüm sektör paydaşlarının yararına olan proje ve çalışmaları ara vermeden sürdüreceğiz.” diyerek konuşmasını noktaladı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu