GenelHaberlerORMAN ÜRÜNLERİ

Ağaç sektörünün emektarları “Ormancılar”…

Osmancık Orman İşletme Şefliğine bağlı kesim alanlarında çalışan orman işçilerinin, soğuk kış aylarında mesaisi devam ediyor.

Orman işçileri, kesim alanlarının evlerinden uzak mesafede olması nedeniyle sabahın ilk saatlerinde yollara düşüyor. Zor geçen kış şartları nedeniyle hava durumunun getirdiği koşullara göre çalışıyorlar, yağış ve buzlanmanın olduğu günlerde çalışmalarına ara veriyorlar.

Orman işçisi, Sinan Helvacı “Bizim iş sürecimiz ‘kesme, sürütme, nakliye ve depo’ olarak oluşuyor. İşimize ilk aşama olarak, Orman İşletme Şefliğinin damgaladığı ağaçları keserek başlıyoruz. ‘Sürütme’ yöntemini kullanarak traktör yardımıyla kamyonun tomrukları rahat şekilde alabileceği alana taşıyoruz. Kamyona yüklenen tomrukların Orman İşletme Deposuna nakliyatını gerçekleştiriyoruz. Nakliyatı gerçekleşen tomruklar ise istife vuruluyor.”

Farklı iş dallarında çalıştığını fakat baba mesleği olan orman işçiliğini devam ettirdiğini söyleyen Helvacı, “Özellikle zor kış şartlarında devam eden işimiz, fiziksel olarak zorlasa da geçimimizi ormandan sağlıyoruz ve işimizi severek yapıyoruz. Şehir hayatından, doğayla iç içe olan çalışma alanımızda görevimiz, ormanı yenileyip gelecek nesillere daha güzel bir çevre bırakmak.”

Çalışma alanının yakınına kurulan çadır, yemek ve ısınma ihtiyaçlarını gideriyor. İşçiler, öğün yemeklerini ormanda, kendileri hazırlıyor. Yemek yaparken tercih ettikleri el yapımı yöntem, zorlu iş sürecini eğlenceli hale getiriyor. Rus/Fin usulü olarak da bilinen mangal pişirme yöntemine oldukça benzeyen ‘kütük sobası’ yemeklerine lezzet katıyor.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu