HaberlerSOSYAL MEDYA

Ağaç Sektörünün En Büyük Sıkıntısı Nedir? Diye Sorduk

Sosyal medyada yaptığımız araştırmaların sonucunda sektörün en büyük sorunlarını derledik. İşte aldığımız cevaplar:

Her sektörde olduğu gibi ağaç sektörünün de belli başlı sıkıntılarının olduğu aşikâr…
Bu konuyla ilgili sosyal medyada yaptığımız araştırmalar sonucunda çok farklı sorunlar dile getirildi. Ankete katılan üyelerimizin %32’si en büyük sorunun vasıflı eleman eksikliği olduğunu dile getirdi. Ülkemizde malesef kalifiye eleman sıkıntısı çoğu sektörde mevcut. Fakat palet ve kereste sektörlerinde bu sıkıntının had safhada olması firma sahiplerini zor durumda bırakıyor.
Üyelerin %28’lik kısmı aşırı rekabetten şikayetçi. Günümüzde markalaşma önemini korumakta. Haliyle markaların pazardan pay alma talepleri rekabeti arttırıyor.
Bu rekabete parke firmalarını örnek gösterebiliriz. Bazı üyeler bu durumun haksız rekabete dönüştüğünü düşünmekte. Hatta Rekabet Kurumu’na çok sayıda şikayet dilekçesi gönderen işletmeler var.
%21’lik oran ile üyeler, ağaç sektörünün en büyük probleminin uzun vadeler olduğunu düşünüyor. Kısa vadelerde hammadde alıp uzun vadeler ile satış yapan sektör firmaları, faizlerin bu kadar yükseldiği bir dönemde çok da haksız sayılmasa gerek. Bu durum ile ilgili bazı firmalar çek ile satışı durdurmuş durumda. Tabi bu durum satış hacminin düşme riskini de doğuruyor.

Sektör firmalarının %12’lık kısmı birlik olamamaktan şikayetçiler. Bu konu ile ilgili yıllardır tartışmalar devam ederken, hatta ağaç sektörü için sahipsiz sektör yakıştırmaları bile duyulmaktayken, yıllar önce açılan ve kısa bir zaman sonra kapanan PALSİAD (Paletçi Sanayici İş Adamları Derneği) bu durumu özetler nitelikte. Bazı sektör büyüklerinin bu konuya ciddi bir şekilde el atması gerektiği düşünülüyor.

Kalan %7’lik kısım ise farklı muhtelif cevaplar verdiler. Teknoloji eksikliği, bazı standartların belli olmaması, tomruk fiyatlarındaki aşırı yükseliş vs.

Genel olarak bu sektörün, dile getirilen bu sıkıntılarının, kısa zamanda aşılabileceğini, önemli olanın birlik ve beraberlik içerisinde, saygılı ve seviyeli bir ticaret ortamı haline gelmesi gerektiğini vurgulayan üyeler her şeye rağmen gelecekten umutlu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu