GenelGÜNCEL HABERHaberler

Ahşap merdivenle karşıya geçiyorlar.

SELDE YIKILAN KÖPRÜLER KÖYLÜLERİ TEHLİKELİ ARAYIŞLARA İTİYOR Ahşap merdivenle karşıya geçiyorlar Küre ilçesinde köylüler, selde yıkılan köprü üzerine yaptıkları ahşap merdiven ile karşıya geçiyor. Küre’de kar sularının erimesi ve ardından sağanak yağış sonucu çayın su seviyesinin yükselmesi sebebiyle geçici yapılan menfez köprüler yıkıldı. Köylüler, Küre ilçesinin Güllüce köyü, Başören köyü ve Topçu köyü ile devamında İnebolu ilçesini Çaykıyı, Çaydüzü ve Özlüce köyüne ulaşımın sağlanması amacıyla menfezlerden yapılan geçici köprülerin kullanılamaz hale geldiğini söyledi. Küre ilçesinde İnebolu’nun Özlüce köyüne bağlanan Karacehennem Boğazı Çayı’nda su seviyesindeki artış sonucu geçici yapılan köprüler zarar gördü. Köprülerdeki hasar nedeniyle köy ve mahallelere ulaşım sağlanamıyor.

Köylüler, kendi imkanlarıyla selde bir kısmı yıkılan ve su debisinin halen kuvvetli olduğu Küre ilçesi ile Topçu köyüne ulaşımın sağlandığı köprü üzerine ahşaptan merdiven yaptı. Köylüler, tehlikeye rağmen bu ahşap merdiveni kullanarak karşıya geçiyor. Son yaşanan sel ile birlikte köprünün ayaklarının yıkıldığını belirten Topçu Köyü Muhtarı Ahmet Ünlü, “Geçici olarak köprünün üzerine ağaç merdiven yaptık. Menfezlerin yıkılmasıyla köprünün ortası göçtü. Bunun bir kısmını da su alıp götürdü. Araç ile geçiş zaten yok, yayaya da uygun değil ama biz kendimiz ağaç ile geçici geçiş sağladık” diye konuştu.

“KÜRE’DEN KÖYÜMÜZE KADAR 7 TANE KÖPRÜMÜZ YIKILDI” Son yaşanan selde 7 tane köprünün yıkıldığını anlatan Muhtar Ünlü, “Şu anda benim bildiğim Küre’den bizim köyümüze kadar 7 tane köprü yıkıldı. Bu köprülerin yapılmasını rica ediyoruz. Çünkü bizim gençlerimiz gurbetçi, inşaatlarda çalışıyor. Köyümüzde hayvancılıkla uğraşanlar var. Biz köyümüzü terk etmedik, nüfusumuz kalabalık. Topçu köyünde 450 nüfus bulunuyor. Toplamda 107 hane civarında oturulan evimiz var. Küre’nin en büyük köylerinden bir tanesi oluyor” dedi. (iha)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu