GenelHaberler

Ahşap Paletçiler İflasın Eşiğinde !

Orman Genel Müdürlüğü tarafından satışa sunulan tomruk ve dikili ağaç fiyatlarında son 1 yılda meydana gelen aşırı artış sektörde büyük sıkıntıya yol açtı.

  Kereste, ahşap palet, mobilya, mdf, sunta vb. üretimi yapan firmalar, 2017 yılı ortalarında metreküpü 250 TL gibi olan tomruk fiyatının 450 TL gibi fiyatlara yükselmesi yüzünden zarar etmeye başladı.

  Sektördeki firmaların belli bir kısmı iflasın eşiğine gelirken, firma temsilcileri yaptıkları açıklamalarda Orman Genel Müdürlüğü’nün bu meseleye acil çare bulmasını istiyor.

  İç piyasada sadece devlet tarafından temin edilen hammadde olan tomruğun fiyatının bu kadar yükselmesi piyasa dengelerini sarsıyor. Geçmişte iç piyasada mal arzının yetersizliğinden kaynaklanan aşırı fiyat artışı ithalat ile dengeleniyor, ancak dövizdeki aşırı artış sebebiyle bunun da mümkün olmadığı belli. Diğer yandan da, en çok ithalat yaptığımız Ukrayna bir süredir başka ülkelere tomruk ihracatını durdurdu. Ukrayna da sadece işlenmiş ürünlerin ihracatına izin veriliyor. Piyasanın dengesizleşmesinin bir sebebide bu. Maalesef ağaç sektörü darbe üstüne darbe yiyor.

  Tomruk fiyatlarındaki aşırı artıştan en çok ahşap palet üreten firmalar etkileniyor. Ahşap paletlerin lojistik sektörünün en önemli halkası olduğu biliniyor.Sanayide üretilen bütün mallar ahşap paletlerle taşınıyor. Buna ihraç ürünlerimizde dâhil. Ahşap palet üreticileri 6 aylık veya yıllık sabit fiyat anlaşmaları yapıyor. Çoğu firma hammaddeye gelen artışı fiyatlarına yansıtamadı. Ama hammadde fiyatının yüzde 50 artması yüzenden bu kez ahşap palet üreticileri iflasın eşiğine geldi.

  Hammadde fiyatlarındaki aşırı artışın önlenmesi için Orman Genel Müdürlüğü’nün satış politikasını değiştirmesi gerekiyor. Dikili ağaç satışlarının da disiplin altına alınmasını lazım. Orman İşletmelerinde personel yetersizliğinden kaynaklanan sorunların çözülmesi de önemli başka bir konu. Sektör Orman Genel Müdürlüğü’nün iç piyasaya mal arzını arttırmasını ve ihalelerdeki muhammen bedelleri aşağıya çekmesini bekliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu