“Ahşap ustalarına sektörel destek”

AHŞAP USTALARINA SEKTÖREL DESTEK!

Merkezi Gebze’de bulunan LSK Yapısal Ahşap, ahşap işçiliği ve ustalığını Somut Olmayan Kültürel Miras içinde canlı tutmak, sektörün desteklenmesi ve ahşap kültürünün devamlılığını sağlamak amacıyla ustalara ve uygulama firmalarına özel olarak hazırladığı USTA KART ile ilk etapta Türkiye’nin her yerinden 1000 ustaya LSK’dan yaptıkları alışverişlerde 10 BİN TL’lik nakit destek sağlarken toplamda 10 MİLYON TL destek fonu ayırdığını açıkladı.

2012 yılında %100 yerli sermaye ile Sibirya’da kurulan ve şu anda günde 40.000 m² üretim kapasitesiyle dünyanın en büyük lambri fabrikası olan LSK-Proton, Gebze Keresteciler Sitesindeki lojistik ve dağıtım merkezi aracılığıyla tüm Türkiye’ye ve Ortadoğu ülkelerine ihracat yaparken, Türk ahşap esnafını da unutmadı. Ahşap sektörüyle, sektörün emekçisi olan ustalarımız arasında bir köprü kurmayı amaçlayan LSK Yapısal Ahşap, ilk etapta 1000 ahşap ustası ve uygulama firmasının yararlanabilmesi için 10.000.000 Liralık nakit destek fonu ayırdığını duyurdu.

Yapı malzemesi olarak ahşabın Anadolu’da binlerce yıllık bir geçmişe sahip olduğunu belirten LSK Yapısal Ahşap Proje ve Fon Yöneticisi Şeyma Türk yaptığı açıklamada: “Her kültürde geleneksel bir yapı malzemesi olma özelliği taşıyan ahşap, bizim coğrafyamızda da binlerce yıldır kendine geniş bir uygulama alanı bulmuştur. Osmanlı ve Selçuklu dönemi ahşap mimarisinin günümüzde hala sapasağlam ayakta duran en güzel örneklerinin yanı sıra ahşabın, Neolitik Çağ’dan bu yana Anadolu’da kullanıldığını arkeolojik kazılar neticesinde ortaya çıkarılan karkas ve ahşap iskeletin içine dolgu yapılarak oluşturulan, ‘hımış’ tipi yapıların varlığından anlıyoruz. Nasıl ki bu eserler kültürel miras kapsamında uluslararası sözleşmelerle koruma altına alınıyorsa, yüzyıllara hatta binyıllara varan bu geleneğin dilimizde; ‘Neccarlık’, ‘Dülgerlik’ ya da ‘Marangozluk’ olarak bilinen zanaatkârlığını da “Somut Olmayan Kültürel Miras” kapsamında yaşatmak ve sürdürülebilir kılmak için gerek ilgili bakanlıklar gerek sivil toplum kuruluşları ve yatırım grupları tarafından desteklenmesi bu kültürün geleceğe aktarılabilmesi için hayati derecede önem taşımaktadır. Biz, LSK Yapısal Ahşap olarak, özellikle 19. ve 20. yüzyıllarda yaşanan teknolojik gelişmelerin olumsuz bir yansıması olarak terk edilen ahşap yapı uygulamalarının çevreci bir anlayışla yeniden canlandırılmasına katkıda bulunmayı kendimize görev addediyoruz. Bu bağlamda web sitemiz üzerinden başvuruda bulunan ilk 1000 ustamıza toplamda 10 Milyon TL’lik nakit destek sağlayarak, bu zorlu süreçte mesleğin sürdürülebilirliği için ustalarımızın yanında olmak istiyoruz” dedi.

 

One thought on ““Ahşap ustalarına sektörel destek”

  • 29 Ocak 2021 tarihinde, saat 07:53
    Permalink

    Merhaba ben bolu gerede ilcesinden zeynel atay cok uzun zamandir takipcinizim yapmis oldugunuz ve yapacak oldugunuz islerin en kalitelisini ve fiyati uygun olan sektorun lider firmasi olarak sizlersiniz bu projenizden bende faydalanmak bilgi edinmek isterim nacizane sukranlarimi sunarim saygilarimla..

    Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir