Haberler

Alanya Sahillerinde Odun Mesaisi

Alanya’da 2 gündür etkisini sürdüren yağış ve fırtınanın ardından denize ile kıyılara atılan pislikler plaja vururken, vatandaşlar akarsuların getirdiği odunları toplamak için sahil kenarlarına akın etti. 

Yaz sezonunda binlerce turisti ağırlayan Alanya plajları, kışın yağmur ve fırtınanın etkisiyle çöplüğe döndü. Önceki gece saatlerinde başlayan ve bugün de etkisini sürdüren sağanak yağış ve fırtına sonrası oluşan dev dalgalar, denize atılan çöpleri sahile getirdi. Plaj mantar, plastik şişe,naylon, araç lastiği, odun, ağaç parçaları, kola, gazoz şişesi, buzdolabı gibi atıklarla kaplandı. Yürüyüş için sahil kenarına gelen çevre sakinleri atıklardan rahatsız olurken, bazı turistler de görüntü nedeniyle plajdan ayrıldı.
Vatandaşlar odun parçalarına akın etti 
Alanyalı vatandaşlar plajda biriken odun ve ağaç parçalarını toplamak için soluğu Oba Çayı ile denizin buluştuğu alanda aldı. Kışlık odun ihtiyacını karşılamak isteyen Alanyalılar büyük odun parçalarını kesmek için yanlarında ağaç motoru getirerek, denize dökülen ve sonrasında kıyıya vuran odunları parçaladı.Çaydaki akıntının şiddetini ise kıyıya vuran büyük ağaç kütükleri gözler önüne serdi.
“Bu odunları kullanıp ihtiyacımızı karşılayacağız” 
Dalgaların kıyıya vurduğu odunları ailesiyle birlikte toplayan Mehmet Özsoy, yağmurun bereketli geldiğini söyledi. Özsoy, ”Kıyıya vuran odunları toplayıp kışın yakacak olarak kullanıyoruz. Hemen, hemen her yıl bu manzara oluşuyor bu yıl ilk kez toplamaya geldik. 2 ton kadar odun çıktı. Bir kış boyunca bu odunları kullanıp ihtiyacımızı karşılayacağız” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu