GenelGÜNCEL HABERHaberler

Bir Viking diyarında dünyanın en eski ahşap kitap odası

Fotoğrafta gördüğünüz bir rüyadan mıydı? Yoksa gerçek miydi? Neydi o…  İskandinav ağaçların kerestelerinden yapılmış dünyanın en eski ahşap yapısının içindeki kitap odasındayız. Genelde, herkesin ilk gördüğünde hayran olduğu bu fotoğraf karesinden neler keşfedilir hiç düşündünüz mü?

Bu bilgelik odası; Atlas Okyanusu’nun ortasında yer alan Faroe Adaları’nda bulunuyor. Merak edip araştırdığımda, Britanya’nın kuzeyinde yer aldığını, soğuk bir iklime ve Danimarka’ya bağlı özerk bir yönetime sahip olduğunu öğreniyoruz. Bu küçük kütüphane ise; Faroe Adaları’ndaki Kirkjubour köyündeki mistik bir evin içinde yer almakta. 11. yüzyılda inşa edilmiş olan bu çiftlik evi, dünyanın hâlâ ayakta duran en eski ahşap evlerinden biri. Bahsi geçen evin, ortaçağdan neredeyse milenyum çağına kadar sapasağlam kalması bu sayede dünyanın en eski ahşap evi unvanını alması ve piskoposluk evi olması da ayrıca dikkat çeken başka bir detay…

Vaktiyle, St. Brendan adında bir aziz, ‘Vaat Edilmiş Azizler Ülkesi’ni bulmak için yola çıkmış. Harita veya yön bulucu herhangi bir alet kullanmadan, sal vasıtasıyla günlerce yolculuk yapan İrlandalı bir rahip ve dini lider olan bu aziz, Faroe Adaları’nın önünden geçerken iki büyük ada gördüğünü belirtmiş ve bunları Kuşlar Adası ve Koyunlar Adası olarak adlandırmış.

Bu küçük sahil köyünde, bir de çatısı olmayan bir katedral bulunmakta: Magnus Katedrali… Bu katedralin UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne alınması için bazı başvurular olmasına karşın hâlâ kabul edilememiş. Bu kalıntılar Faroe Adaları’ndaki en büyük ortaçağ binası…

Vahşi Vikinglerin mıntıkası olarak bilenen bu lokasyonda Ortaçağ’dan kalma koyu renkli ahşap yapılar ve bölgenin ıssızlığı ise insanı kimi zaman ürpertiyor, kimi zaman ise huzura kavuşturuyor diyebiliriz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu