EKONOMİGenelHaberlerİşORMAN ÜRÜNLERİ

Çamsan Ordu Dünyaya Örnek Olacak

Çamsan Ordu’da yeni bir dönem başladı. Üretimin tüm aşamalarında TPM adı verilen ve dünyada ilk kez Japonya’da uygulanan ve büyük oranda çalışanların önerileriyle şekillendirilen kalite programı bundan sonra Çamsan’da da uygulanacak. Program Çamsan’ın Uzunisa’daki tesislerinde düzenlenen bir etkinlikle hem tanıtıldı hem de başlatıldı. Tanıtım etkinliğine bayilerin yanı sıra meslek yüksekokulu ve meslek lisesi öğrencileri de katıldı.

EN İYİYE EN DÜŞÜKLE ULAŞMAK

TPM programının tanıtım etkinliğinde konuşan Çamsan Genel Müdür Yardımcısı Oğuzhan Öztürk, “TPM bir Japon yönetim felsefesi. Burada amaç çalışanların maharetiyle kayıpları, kusurları, arızaları sıfıra indirmek. Biliyorsunuz yakın zamanda 70 milyon avroluk MDF 3 yatırımı yaptık. Bu tesisle son teknolojiye sahip olduk ancak buna parayı veren herkes ulaşabilir. Hatta başkaları 170 milyon avroluk yatırımlar da yapabilir. Bizim bir şeyleri farklı yapmamız gerekiyor ki burada TPM ortaya çıkıyor. Biz en iyi kaliteyi, en düşük maliyetle, en düşük fireyle, en düşük kayıpla yapmamız gerekiyor. Bunun için ben bu felsefeye canı gönülden inanıyorum. “ dedi.

ÇAMSAN ORDU DÜNYAYA ÖRNEK OLACAK

TPM Danışmanı Türker Bozunoğulları ise bundan önce dünyanın değişik coğrafyalarında 105 işletmede bu felsefenin danışmanlığını yaptığını belirterek, “Sıra Çamsan Ordu’da. Bu felsefeyi çıkışından bugüne kadar geçen 50 yılda dünyada şu ana kadar 4 bin işletmede uygulandı. Bunun yarısı Japonya’da diğer yarısı da dünyanın farklı ülkelerinde. Burada birinci seviye, ikinci seviye ve dünyaya örnek işletme seviyeleri var. Dünyaya örnek şirket uygulamasını beceren tüm dünyada 21 şirket var. Bunlardan 4 tanesi Türkiye’de ve danışmanlığını yaptığım firmalar. İnanıyorum ki Çamsan Ordu da gelecekte bu firmalar arasında olacak.” diye konuştu.
ÇOK İNANDIĞIM BİR PROJE

Çamsan Ordu Genel Müdürü Bleda Gökhan Akmut da, “Çok yeniyim daha iki hafta oldu göreve başlayalı. Burada olmaktan mutluyum. Bu programı da yeni tanıdım. Çok inandığım bir proje oldu. Elimden gelen desteği vereceğim. İnşallah hep beraber Çamsan’ı bulunduğu yerin çok daha ötesi bir konuma getireceğiz.” şeklinde konuştu.
ÇALIŞANLARIMIZA İNANIYORUZ GÜVENİYORUZ

Çamsan Ordu Yönetim Kurulu Başkan Vekili Sedat Aksakallı şunları dile getirdi: “Biz Çamsan Ordu olarak her şeyin en iyisini, en doğrusunu, en güzelini yapabilecek insan kaynaklarına sahibiz. Bu program konusunda da kararlıyız. Bu programa herkesin inancının tam olduğunu görmek beni memnun ediyor. Bu program sonunda çok olumlu sonuçlar alacağımıza olan inancım da tam.”
MDF İşimiz TPM Gücümüz

Daha sonra projenin hayata geçirilmesi için düzenlenen logo ve slogan yarışmasına geçildi. Logo yarışmasını Nurcan Bayrak kazandı. Bayrak, “Logomda TPM’i ve Çamsan Ordu’yu onun sonsuza kadar var olacağını anlatmaya çalıştım. Buradaki 20. çalışma yılımda böyle bir şeye imza atmak benim için çok özel oldu.“ dedi. ‘MDF işimiz TPM gücümüz’ sloganı ile birinci olan Tuğba Korkmaz ise, “Mutfak ekibi olarak Çamsan Ordu’nun başarısı için her şeyi yapacağımıza söz veriyoruz.” diye konuştu. Her iki çalışana da aileleriyle birlikte Antalya tatili hediye edildi.
TPM Nedir?

TPM (Total Productive Management/Maintenance) veya Türkçe adıyla Toplam Verimli Yönetim/Bakım), iş performansınızı maksimize etmek, güvenilirliğinizi, hızınızı ve esnekliğinizi artırmak için; herkesin katılımı ile işinde uzman bir iş gücü oluşturma, tedavi etmekten çok önlemeye (Proaktif yaklaşım) önem verme, sürekli iyileştirme ve öğrenme (Kaizen felsefesi) yaklaşımlarını benimseyen üretim yönetimini geliştirme metodudur. TPM doğru uygulandığında “Sıfır Arıza, Sıfır Hata, Sıfır Kaza” hedeflerine ulaşmak mümkündür.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu