Cennetten bir köşe; sığla ormanları

Muğla´nın Ortaca ve Dalaman ilçeleri sınırlarındaki sığla ormanları doğal SİT alanının, ‘Kesin korunacak hassas alan’ olarak tescil ve ilan edilmesi kararlaştırıldı. Dünyaca ünlü sığla ağaçlarından çıkarılan ve kilosu yaklaşık bin liradan satılan yağ, mide ülserine karşı ve kozmetik sanayisinde kullanılıyor.
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan´ın Resmi Gazete’de yer alan kararı ile Köyceğiz, Ortaca ve Dalaman ilçeleri sınırları içerisindeki sığla ormanları doğal SİT alanının, ‘kesin korunacak hassas alan’ olarak tescil ve ilan edilmesi kararlaştırıldı. Sığla ağacı ormanları kültür turizmi açısından yaz aylarında yerli ve yabancı turistlerin hayranlık uyandırdığı yer olarak hafızalarda kalıyor.

Öte yandan bilimsel adı ‘Liquidambar Orientalis’ olan sığla ağacından önce ‘kızartılan’ ardından ‘ağlatılarak’ elde edilen yağ, kozmetik sektöründe kullanılmasının yanı sıra antiseptik ve parazitlere karşı da etkisiyle biliniyor. Yağın mide yaralarına karşı da çok etkili olduğu söylenirken, sedef hastalığına da iyi geldiği belirtiliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yandex.Metrica