GenelGÜNCEL HABERHaberler

Devlet desteğiyle pelet fabrikası kurdu

Ağrı’nın Diyadin ilçesinde yaşayan Recep Tokta, atık talaş ve kereste tozunu, devlet desteğiyle kurduğu tesiste katı yakıt pelete dönüştürüyor. Tokta, ‘Kereste işlendikten sonra çıkan toz malzemesi herhangi bir şeyde kullanılmıyordu, çöp durumundaydı. Biz de bu tozu pelet yakıt durumuna getiriyoruz. Bu da bu işi yapan insanlara ekstra katkı sağlıyor. Hem de bize bir kazanç sağlıyor. Çöpe gidecek bir malzemeyi enerjiye çeviriyoruz. Doğaya çok faydalı. Yüzde yüz ormansal ürün olduğu için çevremize, havamıza ve soluduğumuz oksijene hiçbir zararı yok. Bu yıl Bulgaristan ve Almanya’dan pelet yakıta talep vardı. Nasip olursa önümüzdeki yıl ihracat kısmını daha çok artırmayı hedefliyoruz.’ dedi.

Atık talaş ve kereste tozundan alternatif yakıt üretmek amacıyla proje hazırlayan Tokta, 2020’de Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı (KOSGEB) Ağrı İl Müdürlüğünden destek alarak Sanayi Sitesi’nde pelet tesisi kurdu.

Kent genelindeki kereste işi yapan işletmelerden topladığı atıkları tesisinde çeşitli aşamalardan geçiren Tokta, günde 5 ton pelet üretiyor.

Ürettiği katı yakıtı pazarlamada sıkıntı yaşamayan Tokta, peleti il merkezi ve çevre illere satıyor.

Recep Tokta, AA muhabirine, ilçedeki kalorifer kazanlarında daha çok kömür ve fıstık kabuğu yakıldığını ve buna alternatif olarak başka bir yakıt bulmak için çalışma yaptıklarını söyledi.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu