GenelHaberlerRÖPORTAJ

Dominik’te ‘tik’ ormanı kiraladı, Masko’da ihtisas mağazası açtı

Dominik Cumhuriyeti’nde 22 milyon metrekare büyüklüğünde orman kiralayan İmamoğlu, İstanbul’da fırınlayıp, mamül ürüne dönüştürdüğü yatırımında, son olarak mobilya merkezi Masko’daTeakConcept markası ile Türkiye’nin tik bahçe mobilyası alanında ilk ihtisas mağazasını açtı.

Türkiye girişimcisinin azminin az bilinen coğrafyalara uzandığına ilişkin en güzel öykülerden birini Kayserili yatırımcı Nazım İmamoğlu’nun iş serüveni oluşturuyor. Ülkemizden binlerce kilometre uzaklıktaki Orta Amerika ülkelerinden Dominik Cumhuriyeti’nde sıfırdan var ettiği girişim Nazım İmamoğlu’nu, Türk kamuoyunun az bildiği bir iş sahasında önemli bir noktaya taşıdı.
Dominik Cumhuriyeti’nde kurduğu Dulpess SRL şirketi ile devletten önemli büyüklükte bir orman kiralayan Nazım İmamoğlu, uluslararası alanda ‘teak’, Türkiye’de ise ‘tik’ olarak bilinen ağaç ve mobilya sanayiinde otorite isimlerden biri oldu. Uzun bir uğraşın sonucu Dominik Cumhuriyeti’nden 22 milyon metrekare büyüklüğünde tik ormanı kiralayan Nazım İmamoğlu, Türkiye’ye taşıdığı ağaç ürününü İstanbul’daki fabrikasında işleyerek bahçe mobilyası ve yer kaplama ürününe dönüştürüyor. Yakın gelecekte Türkiye’de pahalı imajı ile bilinen ‘tik’ sahasında uygun fiyat avantajı ile önemli bir yer edinmeyi planlıyor.

İLK İHRACATÇI OLDU

Nazım İmamoğlu, hükümetin gözetiminde kesim ve dikim yaptıklarını belirterek, “Türkiye’ye tik ağacı getiriyoruz. Hem fabrikamızda işleyip, hem hammadde olarak satıyoruz. Dominik Cumhuriyeti’nin bu alandaki ilk ihracatçısıyız” diyor.

TİK ağacı, lüks tekne güvertelerinden, parkeye, bahçe mobilyasından, duş altlığına kadar çok genişbir alanda kullanılıyor. Suya ve iklim şartlarına en dayanıklı ağaç ürünlerinden biri olarak biliniyor. Türkiye’de mevcut TİK ağacı fiyatlarından çok daha düşük oranda tarife uyguladıklarını belirten İmamoğlu, “Çünkü hammaddeyi biz üretiyoruz. Aracı yok, yüksek tonajda getiriyoruz. Devlet kontrolünde üretim yapıyoruz diyor.

İLGİNÇ TEKLİF

Son yatırımına ilişkin, ABD’ye, Los Angeles’e gitmiştim orada Dominik ile iş yapan arkadaşlarım vardı ve bana ‘sen mobilyacısın bu ülkede çok iyi kerestelik orman var’ dediler. Bir turistik gezi yaptık. Teklifi de o esnada değerlendirdik” diyen İmamoğlu, öyküsünü şöyle anlatıyor:

“Benim için referans olanlar da oldu ve Dominik’te ülkenin ileri gelenleriyle, tüccarlarıyla ilişkiler kurdum. Kendimizi de iyi anlattık. İlgilendiğim ürün, o bölgede teak denilen bizim ‘tik’ dediğimiz özel bir ağaçtan kereste. Orada ağaçlar devletin. Bana Dominik’in ilk ormancılık işletme izni verildi. 22 milyon metrekare yani 22 kilometrekare bir alanı tahsis ettiler. Biz de önce ağaçtan numune getirdik ve bazı bili.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu