GenelGÜNCEL HABERHaberler

Dünyanın ihtiyacının yüzde 90’ını Türkiye karşılıyor! Ekonomiye 2 milyar TL katkı sağlayacak

Orman Genel Müdürü Bekir Karacabey, 2022 yılında 2 bin 250 hektar alanda defne rehabilitasyonu ile 52 bin ton defne üretiminin planlandığını açıkladı. Karacabey, "Yaprağı ve yağı özellikle kozmetik, ilaç ve gıda sektörü tarafından kullanılan defne bugün Çin, Vietnam, ABD, Brezilya, Almanya, Polonya, Japonya başta olmak üzere dünyanın pek çok ülkesine ihraç ediliyor" dedi.

Orman Genel Müdürlüğü’nün (OGM) 2016 yılından bu yana ‘Defne Eylem Planı’ kapsamında yürüttüğü çalışmalar sayesinde daha verimli hale gelen defne, bugün itibari ile 26 bin dekar alanda rehabilitasyon faaliyeti gerçekleştirilerek ülke ekonomisine kazandırıldı.

Türkiye’nin önemli uçucu yağ bitkilerinden biri olan ve dış ticarette de büyük potansiyele sahip defne, 2021 yılında orman köylüsüne 175 milyon TL, ülke ekonomisine ise 1 milyar 850 milyon TL katkı sağladı.

OGM tarafından yürütülen Defne Eylem Planı kapsamında, 2022’de 52 bin ton defne üretiminden orman köylüsüne 190 milyon TL, ülke ekonomisine ise 2 milyar TL katkı sağlanması hedefleniyor.

Pek çok ülkeye ihraç ediliyor”

2021 yılı sonu itibariyle 16 bin 450 ton defneyaprağı ihracatına karşılık yaklaşık 45 milyon dolar döviz girdisi sağlandığını belirten Orman Genel Müdürü Bekir Karacabey, “Ege, Akdeniz ve Karadeniz Bölgesi’ndeki ormanlık sahalarımızda yayılışı bulunan defne, geçtiğimiz yıl Türk Patent ve Marka Kurumunca ‘Türk Defnesi’ olarak tescillendi. Yaprağı ve yağı özellikle kozmetik, ilaç ve gıda sektörü tarafından kullanılan defne bugün Çin, Vietnam, ABD, Brezilya, Almanya, Polonya, Japonya başta olmak üzere dünyanın pek çok ülkesine ihraç ediliyor” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu