GenelGÜNCEL HABERHaberler

Emekliliğinde öğrendiği ahşap boyama sanatıyla eski eşyaları “parlatıyor”

Bursa'da yaşayan emekli Emine Şan, kızının eğitimi için gittiği Ankara'da öğrendiği ahşap boyama sanatını uygulayarak, eski eşyaları tekrar kullanıma hazır hale getiriyor.

Bursa

Nilüfer ilçesinde bir yıl önce atölye ve satış yeri açan Şan, sokaktan topladığı veya eskicilerden satın aldığı dolap, sandalye, masa, kapı, çerçeve gibi ahşap eşyaları boyama sanatıyla restore ediyor. Şan, ahşap boyamaya ilgi duyanlara ve eşyalarını yenilemek isteyenlere atölyesinde ders de veriyor.

Emine Şan, AA muhabirine, Bulgaristan’dan 1971 yılında Bursa’ya göç ettiklerini, eğitim hayatında meslek lisesinin önemli olduğunu söyledi.

Kızının eğitimi için Ankara’da yaşadığı dönemde ahşap boyama öğrendiğini belirten Şan, şöyle konuştu:

Eski eşyaları değerlendirmeyi çok seviyorum. Onların o yaşanmışlık ruhu beni çok mutlu ediyor. Ankara bana çok güzel kapılar açtı. Ankara Olgunlaşma Enstitüsünde iki yıl iç mekan tasarımı eğitimi aldım. Staj olarak başladığım bu işi meslek haline getirdim. Bana, ‘Hocam siz burada güzel işler yaptınız, Bursa’nın da böyle bir şeye ihtiyacı var’ dediler. Ben de Bursa’da bu işi yapmaya başladım. Ananelerimizden, babaannelerimizden kalan eski eşyaları tekrar boyayarak, dönüştürerek, renklerini, kaplamasını değiştirerek eşyalara ikinci bir hayat sunuyorum. Bunu herkese öğretmek istiyorum. Sokakta gördüğüm atılmış sehpalar, koltuklar, sandalyeler benim için gerçekten çok değerli. İnsanların da bunun değerini anlamasını ve tekrar onlarla mutlu bir hayat yaşamalarını istiyorum.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu