GenelGÜNCEL HABERHaberler

Fransa’da en çok marangoz ve çatı ustası aranıyor!

Fransa hükümet, yeni göç politikalarını belirledi. Ülkede göç ile ilgili şartları zorlaştıracak 20 maddelik paket kamuoyuyla paylaşıldı. Artık yurt dışında işçi gelmesine de kota uygulanacağı duyuruldu.

Konuyla ilgili konuşan Başbakan Edouard, nitelikli iş gücünü ülkeye çekmek için kota uygulanacağını da duyurdu. Buna göre her yıl nitelikli iş gücü açığı bulunan iş kolları için kota uygulanacak. Çalışma Bakanlığı bu şekilde her yıl yaklaşık 33 bin nitelikli çalışanın ülkeye geleceğini açıkladı. Çalışma Bakanı Muriel Penicaud bu kişilere süreli çalışma vizesi verileceğini, bunun için hükümetin her yıl nitelikli iş gücü açığı bulunan iş kollarını içeren bir liste hazırlayacağını kaydetti.

En çok marangoz ve çatı ustası aranıyor!

Fransa’da özellikle teknik ressam, oto tamircisi, marangoz ve çatı ustası ihtiyacı bulunuyor.

Ekonomik ihtiyaçlar doğrultusunda şekillenecek bir göç politikası Fransa’da ilk kez muhafazakar Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy döneminde gündeme gelmiş, ancak söz konusu plan hayata geçirilememişti. Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ise kota uygulamasına başta karşı çıkmıştı. Ancak çalışan bulma konusunda sıkıntı çeken firmalardan gelen yoğun talebin ardından Macron’un bu görüşünün değiştiği belirtiliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu