GenelGÜNCEL HABERHaberler

Gelinine, çivisiz 850 bin parçalı sandık yapıyor

Tokat’ın Erbaa ilçesinde 46 yaşındaki marangoz Mustafa Öz, gelinine hediye etmek amacıyla üzerinde bir kadının doğumdan ölüme kadar geçirdiği evrelerin anlatıldığı figürler bulunan 850 bin parçalık özel bir sandık yapıyor.

Atalarından öğrendiği doğal emprenye yöntemiyle, ceviz ve kavak ağacı parçalarını zeytinyağıyla yumuşatan Öz, üzerinde Türkiye haritası ve oymadan rölyefin bulunduğu sandığın yapımında, çivi kullanmıyor. Öz, yaptığı açıklamada, 3 kuşaktır çeyiz sandığı imalatı yaptıklarını söyledi.

Gelini Deniz’in el işi çeyiz sandıklarını sevdiğini anlatan Öz, gelinine hediye etmek için 3 yıldır özel bir sandık yapmaya çalıştığını belirtti.

Sandığı özel bir teknikle yaptığını dile getiren Öz, “Bu tekniğin adı ahşap çakma sanatı. Burada çivi kullanmadan 850 bin parça ahşabı birbirine çakarak sandığı yapıyorum. Ayrıca sandıkta sadece ahşap değil yarı kıymetli taşlar, gümüş ve altın var. İnşallah sandık bittiğinde 850 bin parçadan oluşmuş olacak” dedi

Ahşap işinin sabır gerektirdiğini ifade eden Öz, “Ahşaba hemen başladığınızda bitiremezsiniz çünkü ahşap çalışan bir malzemedir yani onu bir süre bekletmeniz lazım. 8 ay ila 1 yıl gibi bekletmeniz gerekir. Geçmiş dönemdeki dedelerimizin, babalarımızın kullandığı zeytinyağını ahşaba uygulayarak emprenye tekniğini kullanıyorum ben. Günümüzde farklı teknolojik aletlerle yapılıyor bu ama geçmiş dönemde de babalarımız, dedelerimiz bizden önceki yaşlı sanatkarlar ağacı zeytinyağıyla yumuşatıyorlardı” diye konuştu.

HER MOTİF BİR ANLAM TAŞIYORSandığın yanlarına ve üzerine çeşitli figürler yaptığını anlatan Öz, bu figür ve motifleri sandığı daha sanatsal hale getirmek için işlediğini söyledi.

Sandıkta bir kadının evlendiği günden itibaren hamileliği, evladını kucağına alması, yaşlanması ve ölümüne kadarki süreçleri figürlerle anlattığını kaydeden Öz, ayrıca sandığın üzerine her bir bölgesinde, Türk Bayrağı’nın simgesi ay yıldızın bulunduğu Türkiye haritası çizdiğini söyledi.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu