İsviçre saatine ahşap yorum

Afyonkarahisar’da Devlet Demir Yolları’ndan emekli olduktan sonra uzun bir süre elektronik eşya tamiratı yapan 71 yaşındaki Harbi Başaran, şimdi ürettiği İsviçre modeli saatlerle dikkat çekiyor

Afyonkarahisar’da Devlet Demir Yolları’nda ustabaşı görevinden emekli olduktan sonra baba mesleği olan elektronik eşya tamiratına başlayan Harbi Başaran, uzun bir süre elektronik eşya tamiratı yaparak hayatını kazanmaya devam etti. Kendisine tamir için gelen İsviçre modeli ahşap saatle hayatı değişen Harbi Başaran, o saatten aldığı ilhamla modern ahşap saat üretmeye başladı. İş yerini kapatıp evinin altını atölyeye çeviren Başaran, burada ilk zamanlarda ahşap saatin tüm hazırlıklarını kendisi yapıyordu. Son yıllarda saatin parçalarını siensi (CNC) tezgahlarında yaptıran Başaran, evinin altındaki atölyesinde saatlerin kurulumunu yapıyor. Duvar, masa ve dolap olmak üzere 3 modelde kurulum yapan Başaran’ın yaptığı modern duvar saatleri ilgiyle karşılanıyor. Ticari bir beklentisi olmayıp, hobi olarak bu işi sürdüren Başaran, yaptığı saatleri sevdiklerine hediye ediyor.

AFYONKARAHİSAR’DA TEK

Her geçen gün kendini geliştirerek yeni tasarımlar yaptığının altını çizen Başaran şöyle devam etti:

“Saatleri geliştirmeye çalışıyorum. Afyonkarahirsar’da ilk yapan kişiyim inşallah daha güzel saatler imal edeceğiz. Bugüne kadar çok sayıda saat yaptım. Bundan sonra da hobi olarak yapmaya devam edeceğim. Emekliyim. Herhangi bir ticari düşüncem yok. Onun için vakit geçiriyorum hem de güzel şeyler üretmeye gayret ediyorum.”

NAİL AZBAY

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir