GenelGÜNCEL HABERHaberler

Kızılçam Ağacı Özellikleri …

“Günümüzde birbirinden farklı ağaç türleri bulunuyor. Çeşitlerine ve yapılarına göre bu ağaçların bakım şekilleri de değişiyor. Türkiye genelinde en çok yetişen ağaçlardan bir tanesi de kızılçam ağacı olarak bilinmektedir. Kızılçam ağacı nedir, nerede ve nasıl yetişir? Tüm ayrıntıları ile sizler için derledik. “

Kızılçam ağacı çamgiller ailesine ait ağaç türlerinden biridir. Özellikle Doğu Akdeniz bölgesinde yetiştirilen bu kızılçam ağacı türlerinin boyları yaklaşık 20 metreye kadar uzayabilir.

 

Kızılçam Ağacı Nedir? Kızılçam Ağacı Hakkında Bilgi

Kızılçam ağaçları çamgiller ailesinin bir üyesidir. Doğu Akdeniz bölgesinde çoğunlukla yetişen kızılçam ağacı genellikle 20 metreye kadar uzayabilir. Türkiye genelinde en çok yetişen ve en hızlı gelişme sağlayan kızılçam ağaçları her türlü toprakta rahat bir şekilde yetişebilir. Halk arasında Türk çamı olarak da bilinen kızılçam ağacı en kurak topraklarda bile yetişebilir.

 

Kızılçam Ağacı Latince İsmi

Kızılçam ağacının Latince ismi Pinus olarak bilinmektedir. En hızlı gelişen ve büyüyen ağaçlardan birisi olan kızılçam ağacı Türkiye sınırlarını aşarak dünya çapında da tanınmaya başladı. Son zamanlarda hızla yükselişe geçen kızılçam ağacı doğanın en bilinen ve erozyona karşı dikilen en etkili ağaçlardan da biridir.

 

Kızılçam Ağacı Özellikleri

Her türlü toprakta rahatlıkla yetişebilen kızılçam ağacı her türlü zorlu koşula da dayanabilmektedir. Türkiye genelinde en yaygın olarak yetişen kızılçam ağacı tohumlama ve ya aşılama gibi iki farklı şekilde yetiştirilebilir. Bakımı doğru şekilde yapıldığında kızılçam ağaçlarından da çok fazla verim elde edilebilir.

 

Kızılçam Ağacı Ne Zaman Dikilir?

Türkiye genelinde en bilinen ağaçlardan olan kızılçam ağaçları genellikle sonbahar aylarında dikilir. Bunun yanı sıra kızılçam ağaçlarının ilkbahar döneminde dikilmesi de daha verimli olacaktır. Kızılçam ağacı dikilirken de toprağın ortalama sıcaklığının 4 ve ya 5 derece olması gerekir. İlkbahar mevsiminin ilk aylarında kızılçam ağacı dikimi yapılabilir.

 

Kızılçam Ağacı Nerede Yetişir?

Kızılçam ağaçları genellikle Doğu Akdeniz bölgesinde yetişmektedir. Ilıman iklimleri seven kızılçam ağaçları her türlü topraklarda yetişebilir. En sert ve kurak topraklarda da yetişebilen kızılçam ağaçları kaliteli topraklarda daha verimli bir hale gelir.

 

Kızılçam Ağacı Nasıl Yetiştirilir ve Budanır?

Kızılçam ağacı yetiştirilirken öncelikle büyük ve sağlıklı tohumlar tercih edilmeli. Tohum büyük olduğunda filizlenme ihtimali de yüksek olur. Fidanların dayanıklı olması için Mart ve Nisan aylarında dikim yapılmalı. Fidanların gübrede bekletilmesi ve güneş olan bir yere ekilmiş olması gerekir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu