HaberlerRÖPORTAJ

Koray Aygen İle Çok Özel Röportaj

Aygen Mekatronik Yönetim Kurulu Üyesi Sayın Koray Aygen,

Türkiye Ağaç Platformu’na önemli açıklamalarda bulundu.

 

Isıl İşlem ve Kurutma Fırınları sektörünün Türkiye’de ki en önemli ve en kurumsal firmalarından biri olan Aygen Mekatronik firmasını ziyaret ettik.

Koray bey dikkat çeken açıklamalarda bulundu,işte bu keyifli sohbetimiz.

 

Koray Bey, öncelikle göstermiş olduğunuz ilgiden dolayı teşekkür ediyorum.

Sektörünüzde yıllara dayanan bir tecrübeniz var ve bu tecrübeyi işinize yansıttığınız aşikâr. AYGEN bu raddeye nasıl geldi, kısaca özetler misiniz ?

 

Firmamız 1993 yılında babam Makine Mühendisi Erol Aygen tarafından kuruldu. 2000 li yılların başına kadar mühendislik alanında taahhüt işleri yapmaktaydı. 2000 yılında ben üniversiteden mezun olup, askerliğimi tamamladıktan sonra 2002 yılında şirketimize dahil oldum. Bu yıllardan itibaren de gerek çeliklere uygulanan ısıl işlem fırınları, gerekse ağaçlara yönelik ısıl işlem fırınları ve kurutma fırınları alanlarında üretim yaparak bu günlere geldik.

 

Döviz kurlarındaki dalgalanma işinizi nasıl etkiledi?

Döviz kurlarındaki ani dalgalanmalar özellikle girdi maliyetlerini ciddi etkilediğinden, aynı zamanda da girdi teşkil eden malzemelerde hemen hemen tamamı peşine döndüğünden olumsuz etkilendik. Aynı zamanda piyasalardaki belirsizlik müşterilerin yatırım yapma sürecini de olumsuz etkiledi.

 

Kurutma fırınlarının dikkat isteyen hassas bir iş olduğunu düşünüyorum, katılıyor musunuz?

Gerek ısıl işlem fırınları gerekse kurutma fırınları kullanıma bağlı fonksiyonel makineler olduğundan çalıştırılmaları, bakımları, işletme talimatlarına uygun olarak kullanımları çok önemlidir. Örneğin kereste kurutma fırınınız son derece modern dizayn edilmiş olsa dahi, istifleme kurallarına uygun olmadan yapılan istiflemeler kurutmanın başarısız olmasına neden olacaktır. Bu konuda Türkiye Ağaç Platformu üyeleri bizlere her zaman ulaşıp, danışabilirler.

 

Ülkemizde son zamanlarda maalesef vasıflı eleman sıkıntısı var, Aygen’de bu sıkıntıdan şikayetçi mi?

Bu sorun yıllarca ülkemizde yaşanmaktadır. Maalesef gerek teknik liselerimiz, gerek yüksek okullarımız, gerekse üniversitelerimiz teknik eleman yetiştirme konusunda oldukça yetersiz kalmaktadır. Okullarda verilen bilgiler genellikle teoride kalmakta, pratikte uygulanmamaktadır.

Üniversite-Sanayi iş birliği (TEKNOKENT) ülkemizde hızlı bir şekilde yaygınlaştırılmalıdır. Türkiye’nin “Ben her işi yaparım” diyenden ziyade “Bu iş benim uzmanlık alanım” diyebilen çalışanlara ihtiyacı vardır.

 

2018 yılı son çeyreği ülke ekonomisi olarak sıkıntılı geçti. 2019 yılında bu darboğazdan çıkacağımızı düşünüyormusunuz ?

Ülkemizin bu krizden çıkabilmesi için öncellikle ihracata yönelik imalat yapan firmalara destek olması gerekir. İnşaat sektörü Türkiye’nin lokomotif sektörü olabilir ancak artık inşaat Türkiye’de talep fazlası duruma düşmüştür. Ayrıca inşaat ülkemizde hiçbir zaman döviz getirmemektedir. Dolayısı ile palet üretimi yapan firmalar ile bu paletleri kullanıp narenciye, makine v.b. ihracatı yapan firmalar bu ülkeye döviz girdisi sağlayan firmalardır.

Diğer bir çözüm ise faizlerin en kısa sürede düşürülmesidir. Şu anda yatırımcı elindeki parayı yıllık yaklaşık %25 ile faize yatırmaktadır. Oysa bu yatırımcı faizden uzaklaştırılıp, yatırıma yönlendirilmelidir.

Yaptığımız araştırmalarda son yıllarda ülkemize endüstriyel fırınların ithal edildiğini tespit ettik. Bu konuda ülkemizde bizimle aynı alanda üretim yapan firmalar ile bir araya gelip, Dış Ticaret Müsteşarlığı ile görüşerek bu ürünlere uygulanan gümrük vergi oranlarının arttırılması yönünde talebimiz ile ilgili çalışmalar yürütmekteyiz.

 

Rekabet Sorunu yaşıyor musunuz?

Firmamız 26 yıllık bir firma olup Türkiye’de sektöründe önemli bir marka haline gelmiştir. Özellikle güçlü alt yapısı sayesinde gerek üretim, gerekse servis ve yedek parça konularında müşterilerimizi memnun etmek en öncelikli hedeflerimiz arasındadır. Bir ürünün fiyatından ziyade, kalitesine ve alt yapısına bakan müşterilerimiz olduğu müddetçe rekabette sorun yaşamadık, bundan sonra da yaşayacağımızı düşünmüyoruz.

 

Eklemek istedikleriniz?

Özellikle böylesine önemli ve büyük bir kitleyi aynı platformda buluşturduğunuz için siz değerli Türkiye Ağaç Platformu yöneticilerini tebrik ediyor, bize gösterdiğiniz ilgiden dolayı şahsım ve firmam adına teşekkür ediyor, başarılarınızın daim olmasını diliyorum.

 

İlginiz ve alakanız için Teşekkürler Koray Bey,

Ben teşekkür ediyorum.

Koray AYGEN

Mak.Müh.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu