HaberlerRÖPORTAJ

Korkmazlar Palet, İsmail Korkmaz ile Özel röportaj

Korkmazlar Palet Yönetim Kurulu Başkanı İsmail Korkmaz, Türkiye Ağaç Platformuna önemli açıklamalarda bulundu.

İsmail Bey, öncelikle göstermiş olduğunuz ilgiden dolayı teşekkür ediyorum. 2.El Palet sektöründe yıllara dayanan bir tecrübeniz var. Gerçekten marka bir firma oldunuz. Korkmazlar palet bu raddeye nasıl geldi, kısaca özetler misiniz?

Firmamız 1993 yılında dört kardeşin ortaklığıyla faaliyete başladı. Faaliyetine 2 işçi ile başlayıp bugün 45 işçi istihdam etmekteyiz. Yıllar içindeki kazancımızı yine bu sektörde yatırıma dönüştürerek büyümeyi dengeli ve istikrarlı hale getirdik. Şu anda toplamda 15.000 m2 alanda faaliyet gösteriyoruz. 2006 yılında Isıl İşlem Fırını kurmamız, firmamızın önünü açtı. Bu sayede birçok ihracatçı firma ile köklü ve sağlam bir tedarikçi ilişkisi kurduk. 2.el palet sektöründeki olumsuz algıya rağmen yıllık %20 reel büyüme gerçekleştirdik. Aldığımız Kalite belgeleri, Isıl İşlem Fırını, Geri Dönüşüm Belgeleri firmamızın önünü açmakta ve geleceğe daha emin adımlarla yürümesini sağlamaktadır.

Döviz kurlarındaki artış sizi de etkiledi mi?

Döviz kurlarındaki artış bizi de etkiledi. Sıfır kereste fiyatlarındaki yükseliş 2.el palete olan talebi daha da arttırdı. Sıfır ile 2.el palet arasındaki makas açıldıkça bize olan etkisi daha fazla oldu. Talep artınca hammadde sıkıntısı çekmeye başladık. Çivi fiyatlarının dövize endeksli yükselişi maliyetlerimizi öngörümüzün çok üzerine taşıdı. Bu saatten sonra piyasanın artık dibi gördüğünü ve fiyatların bir yerde stabil yani çok fazla değişkenlik göstermeyen duruma geldiğini düşünürsek, ancak bu sayede piyasa dengeye oturabilir. Bugünlerde bunun işaretlerini görüyoruz. Ama şunu söyleyebilirim eğer başka bir dış şok yaşamazsak, 2020 yılının başından sonra piyasaların düzeleceğini düşünüyorum.

Hurda Palet fiyatlarının tonu 500 TL civarına yükseldiği söylentileri var. Sizce bu artış devam eder mi?

Bu artışın devam edeceğini düşünmüyorum. Enflasyonu kontrol altına almanın bir başka aracı talebi kısmaktır. Devlet hızlı büyüme politikasından vezgeçmiştir.Türkiye geçen sene %13 büyümeyi yakalamışken bu seneki büyüme tahmini %4’tür. Hal böyleyken ve döviz fiyatları bu aralar aşağı yönlü hareket ediyorken, fiyatların yukarı doğru gideceğini söylemek spekülasyondan başka bir şey değildir.

2.el Palet sektörü vasıflı eleman sıkıntısı yaşıyor,Korkmazlar palette de bu sıkıntı mevcut mu?

Bizim sektörün bence en büyük sıkıntısı eleman sıkıntısıdır. Şu anda çalıştırdığımız işçilerin %80’i beş yıl ve daha eski çalışanımızdır. Türkiye’deki işsizlerin bizim sektöre olan olumsuz bakışı, işsizlerin niteliği bizim ihtiyacımızı karşılamıyor. 20 yaşına kadar okuyup sonra bu işi mi yapacağım bakışı bizi çok zor durumda bırakıyor. Bırakın vasıflıyı, vasıfsız eleman bile bulmakta çok zorluk çekiyoruz. İş-kur’da,İlçe Belediyesinde yıllardır güncellenen eleman ihtiyacı başvurularımıza henüz olumlu yanıt alamadık. Eleman ihtiyacımızı ancak kendi çalışanlarımızın yakın akraba ve arkadaşlarından temin edebiliyoruz. Anlayacağınız çalışan işçimiz işyerindeki durumunu ve sosyal haklarının iyi olduğunu işe gelecek kişiye aktardıktan sonra işçi bulabiliyoruz. Yani toplum olarak biraz rahata alışmışlık var.

2.el palet firmaları birlik olamamaktan şikayetçiler, buna katılıyor musunuz ?

Kesinlikle katılıyorum. Zamanında bu işin savaşını veren biri olarak maalesef birlik olmayı beceremedik. Yıllar önce bir dernek çatısı altında toplandık ama yürütemedik. Davanın sadece birilerinin sırtında kalması, birbiri ile küs olanların derneğe uğramaması, aidat toplamaktaki zorluk bizi derneği kapatmaya zorladı. Halbuki o dönemde derneğin çok faydasını görmüştük. Dernek bize fiyat istikrarını, sektörde olan sıkıntıları daha hızlı çözebilmeyi sağlamıştı. Bugün tekrar yapılabilir mi diye sorarsanız şu an için zor olarak görüyorum. Birlik olmadığımız sürece hepimiz kendi dertlerimizle baş başa kalmış şekilde faaliyetlerimize devam edeceğiz.

Eklemek istedikleriniz?

Çok zor bir görevi ifa ettiğinizi düşünüyorum.Yayın hayatınızda başarılar diliyorum. İlginiz ve alakanız için teşekkürler.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu