GenelGÜNCEL HABERHaberler

Ladin Ağacı Nerede Yetişir? Kısaca Özellikleri Nelerdir?

Çamgiller ailesinin bir parçası olan ladin ağacı, Kuzey Yarım Küre'nin ılıman bölgelerinde yetişen özel bir ağaç türüdür. Ladin ağacı, nemli toprakları sever. Güzel görünümü sayesinde bahçelerin ve şehirlerin peyzajında kullanılır. Bu ağaca ülkemizde genellikle de Doğu Karadeniz bölgesinde rastlanır. Ladin ağacı nerede yetişir sizler için derledik.

Ladin ağacı, kış aylarında iğneli yapraklarını dökmez ve genellikle rutubetli topraklarda yetişmeye çok uygundur. Halk arasında en çok bilinen türü ise mavi ve doğu ladindir.

Ladin Ağacı Nerede Yetişir?

Ladin ağacı, daha çok Kuzey Yarım Küre’nin ılıman bölgelerinde yetişen bir ağaç türüdür. Ülkemizde ise Ladin ağacının yetiştirilmesi için en uygun olan bölge Doğu Karadeniz Bölgesi’dir. Başka ağaçlarla bir araya gelerek orman olma özelliği bulunur. Görsel açıdan çok zengin ve güzel bir ağaç türüdür.

Ladin Ağacının Kısaca Özellikleri Nelerdir?

Ladin ağacının çok derine inmeyen kökleri ve yüzeyde yayvan bir görüntü oluşmasını sağlar. Aynı zamanda derin köklere sahip olmadığı için şiddetli rüzgarlara karşı da oldukça dayanıksızdır. Bu ağaçların ortalama yaşama süreleri ise, 400 yıl kadardır. Lafin ağacının düzgün gövdesi vardır. Alacalı bir renge sahip olan ladin ağacı, köknar ağacından çok daha kullanışlı ve dayanıklıdır. Ülkemizde en çok Doğu Karadeniz bölgesinde yetiştirilen bu ağaç türü, özellikle de dağlık yerlerin denize bakan yerlerinde yetişir. Aynı zamanda mobilyacılık sektöründe de Ladin ağacı sıkça kullanılır. Bu ağaç nemli toprakları sever.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu