EKONOMİGenelHaberler

MDF VE Sunta’da sıkıntı büyüyor !

Salgın nedeniyle mobilya tüketiminde dünya genelinde yaşanan artış, MDF ve Suntalam tedarikinde sorun oluşmasına neden oldu. 
Ticaret Bakanlığı’nın ev sahipliğinde gerçekleştirilen ‘Mobilya Sektörü İhracatı ve Girdi Tedariki’ konulu online toplantı; mobilya, kağıt ve orman ürünleri ihracatçı birlikleri ile 36 bin mobilya üreticisini temsilen sivil toplum kuruluşlarını bir araya getirdi. Toplantıda ihracatçı birlikleri, Türkiye’nin MDF üretiminde dünya ikicisi, yonga levha üretiminde ise dünya dördüncüsü olduğunu aktararak, salgın nedeniyle mobilya ve beyaz eşya tüketiminde dünya genelinde yaşanan artışın MDF ve Suntalam tedarikinde sorun oluşmasına neden olduğunu söyledi. Bu noktada yaşanan sorunun minimize edilmesi için MDF ve kontrplak ihracatına kısıtlama getirilmesini ve iç piyasaya verilen miktarın arttırılması önerisinde bulunuldu.

İthal ürünler de zamlandı

Toplantıda sünger ve boya malzemelerinde yaşanan sıkıntı da gündeme geldi. Petrokimya ürünlerinin yüzde 12’sinin Türkiye’den, yüzde 88’inin ise AB ve Çin’den karşılandığına işaret eden mobilya sektörü temsilcileri, sünger ve boya malzemelerinde yaşanan fiyat artışının önüne geçmek için petrokimya tesislerine yatırım yapılmasını istedi. Etkinlikte Türkiye’nin mobilya ihracat potansiyelinin 10 milyar dolar olduğu aktarıldı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu