GenelHaberlerRÖPORTAJ

Mustafa Şen; “Ahşap Binlerce Yıldır Hayatımızda”

Karaman’da 58 yıldır faaliyet gösteren Şenler Kerestecilik, Türkiye’nin en büyük ekonomi dergilerinden Para Dergisi’ne röportaj verdi. Röportajın tamamı bu haberde…

1960 yılında ahşap doğrama atölyesi olarak kurulan 1996 yılında da kerestecilik sektörüne giren Şenler Kerestecilik, yurdun her bölgesine mamul gönderiyor. Bin metrekaresi kapalı, 320 metrekaresi açık olmak üzere toplamda 4 bin 200 metrekare alanda üretim yapan firmanın yetkilisi Mustafa Şen, yıllık 10 bin metreküp tomruk işlediklerini söyledi.

AHŞAP YILLARA MEYDAN OKUYOR

Ahşabın yenilenebilen bir yapı malzemesi olduğunu belirten Mustafa Şen, ‘’Ahşap, bir yapı malzemesi olarak özellikle Anadolu’da çok uzun bir geçmişe sahip. Halen restore edilen birçok tarihi mekânda ahşabın yıllara nasıl meydan okuduğunu görürüz. Aynı zamanda yenilendiği zaman yapıyı daha uzun süreli kullanımda tutar. Bir arkeoloğun 2 bin yıllık mezar odasında, mimarın restore etmeye başladığı evin cumbasında, kapısında, penceresinde kısaca Anadolu’nun her köşesinde derin bir hatıranın ahşapla günümüze ulaştığına tanıklık ederiz.

Referansı da kendisi gibi sağlam olan ahşabı Avrupa yeniden keşfetmek için çalışmalar yürütürken, onu çağdaş bir yapı malzemesi olarak görüyor. Ahşabın seçimi, kurutması ve tasarımı doğru yapıldığı takdirde herhangi bir problemle karşılaşılmaz. Kimya endüstrisinin son yıllarda ürettiği nitelikli koruyucularla ahşap, rahatlıkla birkaç kuşağın kullanacağı bir mamule döner’’ dedi.

Herkes tarafından farklı bir karşılığı olan kalitenin kendileri için, işini vaktinde ve doğru yapmak olduğunu söyleyen Şenler Kerestecilik yetkilisi Mustafa Şen, ‘’Kereste fabrikamızda istenilen her ürün deneyimli personelimiz tarafından son teknoloji makinelerde üretilir ve gerekli kontrolleri yapıldıktan sonra teslimat yapılır. İnsana ve çevreye saygılı, profesyonel çözümler üreten, sürekli gelişen bir kuruluş olma vizyonuyla verdiğimiz her sözü vaktinde yerine getirmeye özen gösteririz. A ürününü isteyene ‘Bu daha iyi’ diyerek B ürününü veremeyeceğiniz gibi 50 liralık talep karşısında ‘hayır bu daha kaliteli’ diyerek 100 liralık teklif yapamazsınız. Dolayısı ile müşterinin neyi ne zaman istediğini öğrenip vaktinde eksiksiz teslim etmeye, kısaca işi doğru-düzgün yapmaya kalite diyorum. Sektördeki 58 yıllık varlığımız bu kalite anlayışıyla hareket ettiğimizin sağladığı bir durumdur.

ŞENLER KERESTE NELER YAPAR?

Taban Tahtası, Lambri, Laminant Parke, Plywood, OSB, İnşaatlık Kereste, Doğramalık Mamul Kereste başta olmak üzere kereste mamullerinden geniş ürün yelpazesiyle firmamız; Ülkemizin her bölgesine bayilik vasıtası ile gönderim yapmaktadır. Karaman’da 58 yıl önce 40 m2 işyerinde çalıştırılan hızar makinesinin arı vızıltısını andıran sesi, bugün Türkiye genelinden eşlik edenlerle birlikte büyük bir besteye dönüştü.

Her işimizi bir sonraki iş için referans gördüğümüzden her bölgede çabuk kabul görme şansımız oldu. Her bölgede var olmanın; değişik uygulama yöntemlerinden kaynaklı fikir alışverişlerini doğurmasıyla, aslında geniş bir Ar-Ge katkısı oluyor. Sahadan gelen her talep ekibimizce değerlendirildikten sonra uygunluk durumu varsa kesinlikle işleme koyulur. Bu durum müşterimizle bizim aramızdaki bağın daha da sağlamlaşmasını sağlar. Firma olarak yaptığımız her çalışmanın herhangi bir yaşam alanında kadim tarihe ve insanlığa hizmet ettiğinin bilincinde ve şuurundayız’’ diye belirtti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu