GenelGÜNCEL HABERHaberler

Odun, altınla yarışıyor

Kış mevsimine girilirken Avrupa’da ısınma paniği hakim. Kuzey Akım’ın sabotaja uğramasıyla birlikte kara kara düşünen Avrupalılar ısınmak için eski yöntemlere yöneldi. Odun ve pelet fiyatları katlanarak arttı

Avrupalılar nasıl ısınacaklarının derdine düştü. Doğal gazdan umudunu kesen Avrupalılar evlerine soba satın alarak odun ile ısınmaya çalışıyor. Fakat oduna ulaşmak artık ne kolay ne de ucuz.

Geçen yıl tonu 184 avro olan yakacak odun fiyatı, yapı marketlerde 518 avroya ulaştı. 21 Aralık 2021 günü yarım altının 181 avroya denk gelen fiyatı ise bugün 178 avro ve üç avro değer kaybetti. Odunun ise 1 yılda değer kazancı yüzde 181 oldu.

Talebi karşılamak için ise Avrupa, ciddi bir odun ve pelet ithalatına yöneldi. Ege Mobilya Kağıt ve Orman Ürünleri İhracatçıları Birliği Başkanı Ali Fuat Gürle Aydınlık Avrupa’ya yaptığı açıklamada özellikle Balkan ülkelerine ihracatın yapıldığını söyledi.

PELETE TALEP ARTTI

Avrupa’daki enerji krizi pelet gibi ürünlere de talebi arttırdı. Türkiye’nin, doğal ürün ve atıklardan elde edilen biyokütle yakıt türü pelet ihracatı, Avrupa’dan gelen taleple yükselişe geçti. Bu yılın ocak-eylül döneminde pelet ihracatının miktar ve döviz getirisi yükseldi. Türkiye’nin geçen yıl 12,5 bin ton olan pelet ihracatı yaklaşık yüzde 500’lük artışla 74,7 bin tona çıktı. İhracat getirisi de 1 milyon 734 bin dolardan yaklaşık yüzde 800’lük artışla 15 milyon 425 bin dolara ulaştı.

Isınma amaçlı kullanılan pelet, endüstriyel ve tarımsal atıkların kurutulup öğütüldükten sonra yüksek basınç altında sıkıştırılması ile elde ediliyor. Pelet yapımında talaş, odun yongaları, ağaç kabuğu, zirai ürün, ekin sapı, fındık, badem, ceviz kabukları gibi doğal ürün ve atıklar kullanılıyor.

Pelete en büyük ilgi Bulgaristan’dan geldi. Toplam ihracatın miktar olarak yüzde 60’ı Bulgaristan’a gerçekleştirildi. Bu ülkeye geçen yılın ocak-eylül döneminde 650 bin dolarlık pelet ihraç edilirken bu senenin aynı döneminde 45 bin ton dış satıştan 7,6 milyon dolarlık döviz girdisi sağlandı. Kuzey Makedonya, Almanya, Romanya, Yunanistan, İtalya, bu yıl pelet talebi artan ülkeler oldu.

TÜRKİYE İÇİN BİR FIRSAT

Ege Mobilya Kağıt ve Orman Ürünleri İhracatçıları Birliği Başkanı Ali Fuat Gürle, pelet ihracatı için “Türkiye için bir fırsat. Cari açığımızı kapatmak açısından bu durumu bir fırsata çevirebilir” değerlendirmesinde bulundu.

Peletin ısınma aracı olarak önemli bir alternatif olduğunu dile getiren Gürle, “Şu an çok yoğun şekilde pelete talep var. Kömürle kıyasladığımızda atığı çok az, yüksek kalori var. Bundan dolayı ilgi görüyor. Pelette çok fazla ısı var. Atığı çok az. Çok iyi bir ihraç kalemimiz olabilir. Çünkü Türkiye’de ağaç fabrikalarında ciddi anlamda doğal talaş çıkıyor. Zaten doğal talaştan yapılan pelet katma değerli. Pelet üretimi Karadeniz Bölgesi’nde yaygın çünkü yoğun miktarda ağaç, kereste, tomruk üretimi var” diye konuştu.

Pelet işleme tesislerinin geliştiğini ve yeni tesislere ihtiyaç duyulduğunu vurgulayan Gürle, “Pelet ihracatının yanı sıra bunların yakılacağı sobalarda da bir talep artışı yaşanıyor” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu