GenelGÜNCEL HABERHaberler

Ormanda dolaşıp 53 bin dolar alacak

Yeni Zelanda Koruma Bakanlığı, Güney Adası'ndaki Aspiring Dağı Milli Parkı'nın batı ucunda yer alan Haast'ta görev yapacak bir "biyoçeşitlilik sorumlusu" arıyor.

Yerel basına göre, başarılı başvuru sahibine Yeni Zelanda’nın ormanlık bölgelerinde günlerce devriye gezme, jet botla dolaşma ve hatta helikopterle birkaç tur yapma imkanı sunan işe sadece 3 kişi başvurdu.

Güney Westland’daki DOC Operasyon Müdürü Wayne Costello Stuff’a verdiği demeçte, “Ülkenin sunduğu en muhteşem doğal ortamlardan birinde çalışıyoruz. Tek kelimeyle muhteşem. Ancak herkes için değil. Kendinize güvenmeniz ve açık havada çalışabilmeniz gerekiyor. Eğer opera ve tiyatroyla ilgileniyorsanız, muhtemelen size göre bir iş değil” dedi.

Başvuranların azlığı nedeniyle Costello, Avustralyalıları başvurmaya ikna etmek için, “Yerel halk harika bir şekilde dost canlısı. Dünyanın o bölgesinde çiftçilik ve balıkçılığa öncülük eden Yeni Zelanda’nın orijinal ailelerinden bazıları bulunuyor. Gerçekten çok sevimliler” diye belirtti.

İş tanımı

Ancak bölge herkese göre değil. Kasabada sadece 200 kişi yaşıyor ve en yakın süpermarket, arabayla yaklaşık iki saat uzaklıkta bulunuyor. Bununla birlikte, dükkanlar ve hizmetlerden yoksun olan bölge, yemyeşil yağmur ormanları, buzullar ve parkın her tarafına yayılmış yüksek dağlar ve doğal harikalarla dolup taşıyor.

Costello, görevinin asıl amacının “kivileri kurtarmak ve Haast tokoeka’yı uçurumun kenarından döndürmek” olduğunu söyledi. Müdür sözlerine, “Bunun yanı sıra bir yaralanma ya da benzeri bir durum olduğunda yaban hayatına müdahale ediyoruz. Kertenkeleler, çağlayan gekoları ve skinkleri de gözlemliyoruz” diyerek devam etti.

Bu iş tanımının maaşı ise 41 bin ila 53 bin dolar arasında değişiyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu