GenelGÜNCEL HABERHaberler

Ormanların Tükenme Endişesi Artıyor

Uzmanlar 26m ağaç dikimi ve kereste ile ekonomik çeşitlendirmeyi araştırıyor.

Paydaşlar, Nijerya’daki yaygın orman tükenmesi konusunda alarm verdi ve acilen bir şeyler yapılmazsa, ahşabın sürdürülebilir kullanımının ve ekonomik faydaların zor olabileceği konusunda ısrar etti.

 

Uzmanlar, ülkenin, Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’nun (UNGA) 74. Oturumunda Cumhurbaşkanı Muhammadu Buhari’nin daha önceki taahhüdünü yerine getirmek için 26 milyon ağaç dikme hedefine ulaşmasını sağlayacak önlemleri eşit derecede tartışıyor.

 

Abuja’daki bir basın toplantısında paydaşlar, şu anda yüzde sekizin üzerinde olan ülkedeki orman tükenme oranının, yüzde birin altındaki küresel ortalama ile karşılaştırıldığında kabul edilemez olduğunu söyledi.

 

Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü (FAO), Nijerya’nın yüzde 55,7 ile dünyadaki en yüksek ormansızlaşma oranına sahip olduğunu söyledi.

 

Bir Wood Expo Nijerya Programı aracılığıyla, Design & Dwell Associates, Nijerya Ormancılık Araştırma Enstitüsü (FRIN), Nijerya Ormancılık Birliği (FAN), Nijerya İşlenmiş Ağaç Ürünleri Pazarlamacıları Derneği (PROWPMAN), Lagos Eyalet Ormancılık Hizmetleri ve Nijeryalı Ormancılık Enstitüsü Mimarlar (NIA) Abuja bölümü, Hammadde Araştırma ve Geliştirme Konseyi (RMRDC) ile işbirliği içinde bir dünya ekonomisi kampanyası yürütmüştür.

 

Sergi, ülkedeki odun potansiyellerini tamamen keşfederek, çeşitli sektörlerin gelişimi için ekonomiyi çeşitlendirmek için hükümetin gündemini Ulusal Ekonomik İyileşme Büyüme Planına (ERGP) teşvik etmeye yönelikti.

 

Ancak WEN Synergies Limited Başkanı Danny Sokari-Gorge, yeni ağaç dikmeden ağaç kesiminin gerçekleştiği durumlarda, en kalabalık siyah ulusun diğer ciddi sağlık sorunlarının yanı sıra çevre felaketi riskiyle karşı karşıya olduğu konusunda uyardı.

 

Ülkenin ormanların tükenmesi nedeniyle artan çevresel tehditlerle karşı karşıya olduğunu belirterek, iklim değişikliğini azaltmak için etkili stratejilerin belirlenmesi gerektiğini de sözlerine ekledi.

 

Sokari-Gorge, grubun, arazinin ağaç dikimi için ayrılmasını sağlamak için ülke çapında devletler ve özel arazi sahipleriyle bağlantı kurmanın eşiğinde olduğunu söyledi.

 

Küresel ahşap ürünleri pazar büyüklüğünün 2021’de 631.11 milyar dolardan 2022’de 684.26 milyar dolara çıkması beklenirken, başkan Nijerya’da ahşabın ekonomik yönüne öncelik verilmediğini gözlemledi.

 

Diğer bir paydaş olan Moradeke Okunriboye, arazideki ağaç türleri hakkında bir veri tabanı oluşturma ihtiyacından bahsetti.

 

Ona göre, bambu dünya çapında yenilikçi tasarımlarda lider olurken, Nijerya sunduğu fırsatlardan henüz yararlanmadı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu