GenelHaberlerSON DAKİKA

Paralarını alamayan işçiler Orman Ürünleri fabrikasının önünde toplandı

Geçtiğimiz yıl ekonomik nedenlerle üretimi durdurarak konkordato ilan eden Yıldız Sunta MDF’de çalışan işçiler tazminat sözü verilerek işten çıkarılmıştı. Paralarını alamayan işçiler dün Yıldız Sunta’nın önünde toplandı.

Deniz Karamert- Yıldız Sunta MDF, geçtiğimiz yıl ekonomik nedenlerle üretimi durdurarak konkordato ilan etmişti. Çalışan işçiler ise tazminat sözü verilerek işten çıkarılmıştı. İşçiler anlaşmalı olarak kendilerine verilen 30 Mayıs’taki tazminat sözünü sabırla beklemişti. Ancak söz verilen tarihin geçmesine rağmen hiçbir işçi parasını alamadı. Anlaşmalı olarak ihbarsız ve tazminatsız çıkarılan işçiler dün fabrika önüne gelerek beklemeye başladı.

İŞÇİYE SENDİKADAN DESTEK GELDİ

Bir yılı aşkın süredir büyük fedakarlıklarla bekleyen Yıldız Sunta çalışanlarının mağduriyetleri giderek büyüyor. İşçiler artık sabırlarının kalmadığını ifade ederek fabrika yönetiminden açıklama bekliyor. Bir yılı aşkın süredir bekleyen işçiler haklarını alamayınca bu kez fabrika önünde beklemeye başladı. İşçiler burada bir açıklama yaparak “Bundan sonra olacaklardan kendileri sorumludur” ifadelerini kullandı. Yıldız Sunta Fabrikası önünde toplanan bir grup işçilere sendika da destek verdi. Sendika yönetiminden resmi bir açıklama yapılmasa da fabrika yönetimi ile iplerin kopma aşamasına geldiği öğrenildi.

FABRİKA YÖNETİMİNDEN AÇIKLAMA YOK

Yıldız Sunta MDF Fabrikası, ekonomik nedenlerden dolayı 2019 yılının Ocak ayında üretimi durdurmuştu. Mayıs ayında ise fabrika konkordato ilan etmişti. Fabrikada çalışan 550 işçinin bir bölümü daha fazla dayanamayıp kendi istekleri ile işlerinden ayrılıp mahkemeye gitmişti. Bir ümit fabrikanın üretime başlayacağı umuduyla bekleyen 300 civarı işçi ise geçtiğimiz Kasım ayında fabrika yönetimi, sendika ve konkordato komiserleri ile 30 Mayıs 2020’de paraların ödenmesi karşılığında ihbarsız şekilde  iş çıkışları yapılmıştı. Ancak 30 Mayıs 2020 tarihi geçmiş olmasına rağmen ne yatan bir para ne de fabrika yönetiminden bir açıklama var. İşçi artık sabrımız kalmadı. Bizleri enayi yerine koyan bir yönetim var karşımızda 1 yıldır aç, borç ve evlerimizde büyük huzursuzluklarla bekliyoruz. Kredi kartlarımız patladı. iş bulamadık, evlerimize haciz geldi. Bu kadar sıkıntı yaşarken işveren den hiçbir açıklama yok. Hep dedikodular üzerine bizi oyalıyorlar sabrımız dayanacak gücümüz kalmadı açıklamaları yapıldı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu