Polonya’da Eski Bir Ahşap Yolun Kalıntıları Bulundu

Polonya’nın güneydoğusunda 18. yüzyıldan kalma otuz metrelik ahşap bir yol keşfedildi.

Yol yaklaşık 3 metre genişliğindeydi. C: K. Oleszek
Jarosław kasabasının merkezinde bir yola ait ortaya çıkartılan kalıntılar, günümüz Polonya’sında şimdiye dek korunmuş en uzun yollardan biri olabilir. Kalıntıların yönü incelendiğinde, bu yol bir zamanlar Kraków ve Rzeszów şehirleri yönündeki bir şehir kapısına kadar uzanıyordu.

Yol üzerinde lazer tarama ve çeşitli incelemeler gerçekleştiren arkeolog Katarzyna Oleszek, “Şu ana kadar 30 metre uzunluğunda ahşap bir yol ortaya çıkarabildik. Bu yolun kesinlikle birkaç on metre daha uzun olduğunu biliyoruz, çünkü arkeolojik incelemeler sırasında yola ait ileride başka ek parçalar da bulundu.” diyor.
Üç metre genişliğindeki tek yönlü yolun Polonya’da şimdiye kadar bulunan aynı tipte inşa edilmiş en uzun yollardan biri olduğunu ve görünürde toynak veya tekerlek izi bulunmadığını belirten Oleszek, yolu inşa etmek için kullanılan ahşabın muhtemelen meşe /oldukça dayanıklı bir ahşap türüdür) olduğunu da sözlerine ekledi.

Arkeolojik kazılar sırasında yolun görünümü. C: K. Oleszek
Araştırmalar, yolun çeşitli noktalarında düzenli ‘yol çalışmaları’ olduğunu gösteren onarım izlerini ortaya çıkardı. Arkeologlar ayrıca yakınlarda çivi, madeni paralar ve taban parçaları buldu.

Yol, yerleştirilmiş destek kirişlerine enine düzenlenmiş üç ahşap kiriş şeklinde bir yük taşıyıcı yapıdan oluşuyordu. Kirişler çivilerle tutturulmuş şekilde bulundu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir