Soner Tokat: “Ahşap ambalajlamada kalite artmalı”

İhracat firmalarının ihraç edeceği ürünlerde ahşap paketleme en önemli unsurlardan biri haline geldi. Milyon dolarlık ürünlerin paketlenmesindeki en ufak bir hata, telafisi zor durumlar meydana getiriyor. Türkiye’de ahşap ambalaj paketleme sektöründe öncü firmalardan birisi olan UPL Uluslararası Paketleme AŞ. firma sahibi Sn. Soner Tokat kaliteden taviz verilmemesinin gerekliliğini vurguluyor.

UPL A.Ş. Ne zaman kuruldu? Firmanızın yapılanması ve faaliyetleri hakkında bizi biraz bilgilendirir misiniz?

UPL A.Ş. Ambalaj sektörüne, Kocaeli’nde 2014 yılında hizmet vermeye başlamıştır. Özellikle denizaşırı giden ürünlerin paketlemesini, 2003 yılında özel sektörde gördüm ve bir Japon Mühendisle uyguladım. Sistem, Alman HPE standartlarıdır. Oradaki çalışma prensibimi firmamda da sürdürmeyi ve emin adımlarla büyümeyi, aynı kalite standartlarında çalışmayı kendime misyon edindim. Paketleme hizmeti ekip işidir. Birlikte çalıştığımız ekibimiz, bu sektörde yaklaşık 10 yıldır hizmet vermektedir. Vermiş olduğumuz hizmet çok özeldir. Ürünlerin Oksidiyona ve Korozyona karşı korunması bizim işimizdir.

Ambalaj ve paketlemede kalitenin önemi nedir?

Firma ve ürünümüzün marka olması, Seaworthy(Denizaşırı) ambalajın öneminin farkında olduğumuzu göstermektedir. Hizmetimizin kalitesi, müşterilerimiz ve sektör tarafından tescil edilmiştir. Üretim aşamasında müşteri odaklı çalışmak ve HPE standartlarına uygun hizmet UPL A.Ş. için en önemli kriterdir. Bu sektörde kullanılan; Alüminyum Folyo, VCI, PE gibi ürünleri, daha önce muhtelif sektörlerde bizzat kendim ürettiğim için, bu bilgi birikimi firmamıza ayrıca bu konuda katma değer katmaktadır.
Yaptığımız ambalajlar çok önemlidir. Ürünlerin oksitlenmeye karşı korunması söz konusudur. Hata kabul etmez, geri dönüşü yoktur ve ekibimiz bunun bilincindedir. Tonajlı ve boyutları uzun ürünlerin( 10,20, 50 ton., 5,10,15 m.) konstrüksiyonlarını, özel mukavemet hesaplarıyla yaparız.

Türkiye’nin ambalaj sektörü açısından bulunduğu noktayı nasıl görüyorsunuz?

Firmamız, Avrupa standartlarını yakalamıştır ve bu standartlarla hizmet sunmaktadır. Türkiye’den mal ve hizmet alan yurt dışı firmaları, ürünlerinin ambalaj ve paketleme hizmeti için mutlaka UPL A.Ş.’yi bulurlar. Yurt Dışından birçok firma UPL A.Ş.’yi bilir ve hizmet alır. Avrupa birliğine eşdeğer ve daha ileri seviyede adımlar atıldığı kanısındayım. Bu hizmet alanındaki boşluğun doldurulduğu kanısındayım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir