GenelGÜNCEL HABERHaberler

TARIM VE ORMAN GENÇLİK KONSEYİ İLE SEKTÖR DİNAMİK VE VİZYONER YAPIYA KAVUŞACAK

Tarım ve Orman Bakanlığımız tarafından kurulan ve 18-35 yaş aralığındaki gençlerden oluşan Tarım ve Orman Gençlik Konseyi ile sektörün dinamik ve vizyoner bir yapıya kavuşturulması hedefleniyor.

Konu hakkında açıklamalarda bulunan İl Müdürümüz Kemal YILMAZ; “Toprağın, suyun ve çevrenin kıymetinin daha iyi anlaşıldığı günümüzde, tarım ve orman sektörünün yeni bir vizyonla geleceğe hazırlanması gerekiyor. İklim değişikliği, azalan biyoçeşitlilik, küresel gıda krizi, gıda milliyetçiliği, jeopolitik riskler, tarım ve gıdada tekelleşme eğilimleri gibi etkenler, Türkiye Yüzyılında Yeni Tarım ve Orman Vizyonunu zorunlu kılıyor” dedi.

Bakanlığımız tarafından ülke nüfusunun önemli bir bölümünü oluşturan 18-35 yaş aralığındaki gençlerin tarım orman sektörüne dahil edilerek, sektörün daha dinamik ve vizyoner bir yapıya kavuşturulması amacıyla Tarım ve Orman Gençlik Konseyinin kurulduğunu belirten İl Müdürümüz; “Tarım ve Orman Gençlik Konseyi, 30 ilde ve her biri farklı sektörde faaliyet gösteren gençler arasından seçilen 10 kadın ve 20 erkek üreticiden oluşuyor. Kurulan konseyle gençlerin tarıma ve tarımsal sorunlara daha duyarlı bir duruma getirilmesi, tarımdan ve kırsaldan uzaklaşan gençlerin sosyolojik olarak tarıma yaklaştırılması ve kamu idaresinin gençlerle temasının artırılması hedefleniyor” şeklinde konuştu.

Tarım ve Orman Gençlik Konseyi’nin ilk toplantısının 6-8 Ocak tarihlerinde Ankara’da gerçekleştirildiğini söyleyen İl Müdürümüz; “İlk toplantı Tarım ve Orman Bakanımız Prof. Dr. Vahit KİRİŞÇİ başkanlığında, bakan yardımcıları ile bakanlık birim amirleri ve illerden gelen gençlik konseyi temsilcilerinin katılımıyla gerçekleştirildi. Bakanlığımız bundan sonraki süreçte konsey üyeleri ile daha sık bir araya gelerek gençlerin sektörle ilgili görüş, öneri ve sorunlarını yakından takip edecek” diyerek sözlerini noktaladı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu