Üç kuşak bir arada: Akpınar Ahşap

Seydiler’de ahşap palet üretimi gerçekleştiren Akpınar ailesinden baba, oğul ve torun mesleği bir arada sürdürüyor. Hammaddeye yakınlığının yanı sıra ata toprağı olması sebebiyle yatırım bölgesi olarak Seydiler’i tercih ettiklerini kaydeden ailenin ikinci kuşak temsilcisi Cemal Akpınar, Kastamonu’ya uluslararası ölçekte tesis kazandırmanın mutluluğunu yaşadıklarını ifade etti.

Seydiler Organize Sanayi Bölgesi’nde 2018 yılının ağustos ayında faaliyetlerine başlayan Akpınar Ahşap’ın gerçekleştirdiği üretimin yüzde 99’unun ihraç edildiğini bildiren Cemal Akpınar şunları söyledi:

“Sektöre ve sanayiciliğe yeni başlamamıza rağmen kısa sürede önemli yol aldık. Uluslararası standardın tescili olan ISMP yetkisi bulunan Kastamonu’daki ikinci firmayız. Doğrudan ihracatımız bulunmuyor ancak ihracatçı firmaların tedarikçisi konumundayız. Bu kapsamda ürünlerimizin yüzde 99’u yurt dışına gidiyor. Kendimizi tedarik zincirinin kuvvetli bir halkası olarak görüyoruz.”

Kendi enerjisini üretiyor

Tesislerindeki modernizasyonu artırmak için girişimlerinin olduğundan da bahseden Akpınar şöyle devam etti:

“Makine parkurumuzu güçlendirmemizin yanı sıra tesisteki yatırımlarımızı da çeşitlendiriyoruz. Çatımıza güneş enerjisi paneli kurduk, kendi enerjimizi üretiyoruz. Hedefimiz palet sektörünün öncüleri arasında yer almak. Kalite dürüstlük ve zamanında teslimattan ödün vermiyoruz.”

Cemal Akpınar, Kastamonulu iş adamlarını memleketlerine yatırım yapmaya davet ederek şu ifadeleri kullandı:

“Babam Hüseyin Akpınar, Seydiler’de faaliyet gösteren Seyyid Zülfikar Vakfının kurucularından. Vakfın Seydiler’de imam hatip ortaokulu, kuran kursu gibi birçok hayrı bulunuyor. Amacımız Seydiler’e hizmet, istihdamı artırmak bunun yanında da vakfı idame ettirecek bir gelir ayırabilmek. Hemşerilerimizin de ata topraklarına hizmet etmesi temennimiz.”

1964 doğumlu olan Cemal Akpınar, Seydiler Çırdak köyü nüfusuna kayıtlı. Babası Hüseyin Akpınar ve oğlu Yasir Akpınar ile birlikte kurdukları Akpınar Ahşap Seydiler Organize Sanayi Bölgesi’nde 18 dönüm arazi üzerinde 3 bin metrekaresi kapalı alan olan tesisinde ahşap palet üretimi gerçekleştiriyor. Firma bünyesinde 42 personel istihdam ediliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir