GenelGÜNCEL HABERHaberler

WoodTech’e 10 bin yabancı ziyaretçi

Son 20 yılda ihracatını 10 milyon dolardan 110 milyon dolara çıkaran ağaç işleme makineleri sektörü küresel buluşmasına hazır.

Ağaç İşleme Makine Sanayicileri Derneği (AİMSAD) iş birliği ile REED TÜYAP tarafından bu yıl 34’üncüsünün düzenleneceği Ağaç İşleme Makineleri, Kesici Takımlar, El Aletleri Fuarı WoodTech, yarın TÜYAP Fuar Merkezi’nde kapılarını açacak. Eşzamanlı olarak düzenlenecek olan İNTERMOB Mobilya Aksesuarları, Mobilya Yan Sanayi ve Ahşap Teknolojileri Fuarı ile birlikte toplamda 500 direkt katılım, 300 yabancı marka temsilcisi ile toplam 800 katılımcının yer alacağı fuarda 60 ülkeden yaklaşık 10 bin yabancı ziyaretçinin yer alması bekleniyor.

FUAR İLGİYİ ARTIRDI

AİMSAD Genel Sekreteri Arif Onur Kaçak, ihracat hedefi açısından Avrasya’nın en büyük fuarı olarak nitelendirilen WoodTech’in öneminin büyük olduğunu söyledi. Kaçak; “Sektörümüz son 20 yılda 11 kat büyümüş durumda. 2020 yılında elde ettiğimiz verilere göre, fuar sırasında sipariş alma oranı yüzde 56 olurken, fuar sonrasında sipariş alma oranı yüzde 63 seviyelerine çıktı” dedi.

İHRACAT HEDEFİ 140 MİLYON DOLAR

Ağırlıklı olarak mobilya sektörü için üretim yapan ağaç işleme makineleri sektörü, makine grubunda dış ticaret fazlası veren sanayi kollarından biri. Salgın döneminde mobilya ürünlerine artan ilgiyi avantaja çeviren sektör, tüm zamanların en yüksek ihracatını da bu dönemde yaptı. Geçen yılı 110 milyon dolar ihracatla kapatan sektörün 2021 ihracat hedefi en az 140 milyon dolar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu