GenelGÜNCEL HABERHaberler

Yıldız Entegre (Yıldızlar Holding), Kocaeli’de bir fabrikayı daha satın aldı

Fehmi Yıldız ve çocuklarına ait bulunan Yıldızlar Yatırım Holding, Yıldız Sunta’dan sonra Kocaeli Kartepe’de sürüncemede kalan bir fabrikayı daha satın aldı. Satış onay aşamasında

Kartepe Uzunçiftlik Beşevler mevkiinde bulunan Trakya Birlik AŞ fabrikasının mazisi oldukça eski. Fabrika, Türkiye’nin bir dönem en büyük bakır ve bakır mamulleri üreticisi olan Rafine Bakır Elektrolit Bakır Mamulleri Sanayi AŞ (Rabak) adıyla 1969 yılında hizmet vermeye başladı. İlk yıllarda fabrikada 800 kişi çalışıyordu.

ESKİ RABAK

İş Bankası’nın öncülüğünde kurulan fabrika ürettiği ince telleri, Avrupa ve Amerika`da çeşitli ülkelere ihraç ediyordu. Ancak bir süre sonra yönetim anlaşmazlıkları yüzünden sıkıntılar başladı ve şirketin yüzde 40 hissesi 1989 yılında iş adamı Halil Bezmen’e satıldı.

ÖNCE BEZMEN, SONRA GARİPOĞLU

Bezmen döneminde Rabak’ın 825 olan personel sayısı 600’e düşürüldü. 1990’lı yılların başında Halil Bezmen’in iflas etmesi ile birlikte birçok şirketine bankalarca icra getirildi. Bezmen’in sıkıntılı günleri başlayınca dev tesis bir kez daha sahip değiştirdi. Şirketi Çukurova Grubu bünyesindeki Yapı Kredi, Pamukbank ve İnterbank’ın alacak talebi sonucu iflas masasından yaklaşık 25 milyon dolara satın alan isim yine kamuoyunun yakından tanıdığı bir kişi; Hayyam Garipoğlu.

 

TRAKYA SANAYİ AŞ OLDU

Garipoğlu, Rabak’ı aldığı dönemde yeni bir şirket kurmayarak, bu fabrikayı Edirne’deki alkol üreten Trakya Sanayi AŞ’nin üzerine aldı. Rabak’ın ismi Trakya Sanayi AŞ olarak değişti. Ancak şirketin kaderi değişmedi. Garipoğlu döneminde de zor günler yaşayan tesis yine Çukurova Grubu bünyesindeki Yapı Kredi Bankası’na olan borcundan dolayı yaklaşık 20 yıl önce satışa çıkarıldı ancak satılamadı.

KAÇ KERE SATIŞA ÇIKTI

Yılan hikâyesine dönen satış hikâyelerinin ardından Trakya Sanayi A.Ş. Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonuna geçti, TMSF tarafından da tarafından satışa çıkarıldı. Ancak yine elde kaldı. 2008’de 67 milyon, 2011’de 55 milyon, 2016’da ise 27 milyon Dolardan satışa sunulan, ancak hiçbirinde satılamayan, her seferinde değeri düşen fabrikanın talihi geçen ay değişti.

RAKAM BELLİ DEĞİL

Üç yıldır üretim yapmayan Yıldız Sunta’yı satın alarak dikkatleri çeken Yıldız Entegre’nin sahibi Yıldızlar Yatırım Holding, bu kez Kartepe’deki Trakya Sanayi AŞ yani eski Rabak fabrikasını satın aldı. Fehmi Yıldız’ın yönetim kurulu başkanı olduğu Yıldızlar Yatırım Holding’in bu satış için ne kadar ödeme yaptığı şimdilik bilinmiyor.

 

İTİRAZ EDİLMİŞ

Bu arada yaklaşık 220 dönümlük alan üzerine kurulu bulunan fabrikanın satışı ile ilgili olarak Çukurova Holding’in itirazda bulunduğu, TMSF’nin henüz itiraza resmi yanıt vermediği de gelen bilgiler arasında.

İSTİHDAMA ÖNEMLİ KATKI

Eski Rabak fabrikasının yeniden faaliyete geçecek olması elbette önemli. Ancak satış henüz kesinleşmedi. Yıldızlar Yatırım Holding’in söz konusu fabrikayı nasıl değerlendireceği, bakır kablo üzerine üretim yapmaya devam edip etmeyeceği bilinmiyor. Ancak Yıldız Sunta’dan sonra eski Rabak fabrikasının da satışıyla bölgede istihdam artışı bekleniyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu