GenelGÜNCEL HABERHaberler

Yozgat’ın bozkırı, ağaçlandırma seferberliğiyle yeşile dönüşüyor

Tarım ve Orman Bakanlığı'nca yürütülen ağaçlandırma seferberliğiyle Yozgat'ın orman varlığı son 10 yılda yüzde 15'ten 20'ye çıktı. Gelir getirici orman çalışmaları kapsamında da 17 bal ormanı kuruldu

Tarım ve Orman Bakanlığınca yürütülen ağaçlandırma seferberliğiyle Yozgat’a 14 bin hektar ormanlık alan kazandırıldı, 17 bal ormanı kuruldu.

Yozgat Orman İşletme Müdürü Mustafa Çelik, ağaçlandırma çalışmalarının yoğun şekilde sürdüğünü söyledi. Orman varlığı bakımından fakir sayılan Yozgat’ın son 10 yılda yapılan çalışmalarla ormanlık alanının 262 bin hektardan 276 bin hektara çıkarıldığını belirtti.

“BU YIL 3 MİLYON FİDANI TOPRAKLA BULUŞTURDUK”

Yıllık ortalama 2,5-3 milyon fidan diktiklerini vurgulayan Çelik, “Bu yıl da 3 milyon fidanımızı toprakla buluşturduk. Yozgat’ın ormanlık alanını arttırmaya devam ederek bozkırı yeşillendiriyoruz. Amacımız, topraklarımızı yeşillendirmek, erozyonla meydana gelen toprak kaybımızı önlemek” dedi.

Çelik, çalışmaların karşılığını aldıklarını ve kentin orman varlığının yüzde 15’ten yüzde 20’ye yükseldiğini bildirdi.

“BAL ORMANI İÇİN 18 BİNİ AŞKIN FİDAN DİKİLDİ”

Çelik, vatandaşa yönelik gelir getirici orman çalışmasının da devam ettiğini ve 17 bal ormanı kurduklarını anlatarak, “Arıcılarımıza yönelik bal ormanı çalışmalarımız devam ediyor. Bu kapsamda bu yıl badem, iğde, akasya, mahlep, kuşburnu, alıç, kekik, lavanta gibi türlerden 18 bin 320 fidan dikildi. Bu çalışmalarımız 2023’te de aynı şekilde devam edecek. İnşallah Yozgat yeşillenecek, gelir getirici türlerle vatandaşımızın gelirlerine katkı sağlayacağız. Bal ormanlarımızla aynı şekilde arıcılarımıza yardımcı olmaya devam edeceğiz” diye konuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu